Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Min far på ca. 70 år har hostet mye og slitt med luftveisplager siden han var liten. For ca. 3 uker siden skjedde følgende: Han fikk en voldsom hostekule (så ille at moren min trodde hun måtte ringe etter ambulanse), hvorpå han hostet opp noe hardt (hadde ikke satt noe i halsen på forhånd).-Og etter dette har han nesten ikke hostet!! Det samme skjedde en gang da han var liten. Hva kan dette være????

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/108368-opphost-av-forsteinet-slim/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Gjest Ragnhild Halvorsen, Lege Spesialist i Immunologi

Kjære berrag

Luftveisplager er ofte forbundet med overproduksjon av slim i bronkiene. Det kan danne seg slimpropper som kan være vanskelige å få opp. Slike slimpropper irriterer og gjør at hosterefleksen utløses. Når så slimet kommer opp vil hosten bedre seg, men det er fare for at det vil danne seg slim igjen som gjør at hosten forverrer seg igjen. Derfor er det viktig å sørge for at slimet er løst og blir hostet opp så snart det danner seg - poenget er at det ikke skal bli liggende. All slags fysisk aktivitet er med på å hjelpe til slik at slimet løsner - det finnes også medikamenter som løser opp slimet hos pasienter som har luftveisplager med mye slim og hoste.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...