Gå til innhold

Vaktmester eller sette ut tjenestene?


Anbefalte innlegg

Gjest hva er best
Skrevet

I vårt borettslag diskuteres det om man skal slutte å ha vaktmester, og isteden sette ut tjenestene til et firma /flere firmaer.

Har noen av dere erfaring med dette der dere bor? Var dere mest fornøyd med å ha en fast vaktmester som bodde i borettslaget, eller å bruke firmaer?

Skrevet

Jeg er nestleder i et Borettslag. Vi hadde tidligere vaktmester/portner, men det fungerte dårlig og ble dyrt. Nå har vi satt ut tjenestene til et firma, slipper lønn til vaktmester og kan leie ut vaktmesterboligen. Dette fungerer mye bedre og er langt rimeligere for oss.

Skrevet

Vi har vaktmester der jeg bor nå og det er helt suverent.

Allting funker og vi kan alltid ringe vaktmesteren. Der jeg bodde før, hadde vi vaktmestertjeneste en gang i uka. Det var kjedelig når det hadde snødd eller trengtes å strø for da var det mange dager og vente.

Dessuten så er vaktmesteren her behjelpelig med å ordne småting i leiligheten, han kjenner alle og holder sånn nogenlunde styr på ungene.

Skrevet

I et borettslag jeg bodde i for noen år siden kuttet de ut vaktmesteren og satt ut tjenestene til et firma, vi syntes dette fungerte meget dårlig.

Vaktmesteren var en vi alle kjente og vi stort sett støtte på daglig, men de ansatte i firmaet så vi nesten aldri, gikk lyspæren i gangen var de selvfølgelig ikke tilgjengelig akkurat da, men vaktmesteren som selv bodde i borettslaget ville skiftet den umiddelbart.

Etter to år med masse å utsette på firmaet, gikk vi tilbake til å ha vaktmester som bodde i borettslaget.

Men det har nok selvfølgelig mye å si hvilket firma man velger, dette bør undersøkes nøye på forhånd, få referanser fra andre som har erfaring med dem, osv.

Skrevet

Borettslaget vårt har vaktmester, det er et must. Det er tusen småting som man i tilfelle måtte betalt store penger til et firma for å ta. Alle sånne småting som er fort gjort. Men fort gjort skal også gjøres, og da blir det kjøring til og fra, og timesberegning. Men nå er vårt borettslag et veldig stort borettslag sånn at det ikke er noe problem å fylle en stilling.

Jeg jobber i et bygg hvor vi hadde fast ansatt vaktmester. Etter at han gikk av med pensjon har vi gått over til innleid vaktmestertjeneste som kontaktes ved behov. Nivået på bygningen har falt betraktelig, det er ikke det samme som med egen vaktmester. Så når kontrakten med vaktmestertjenesten går ut, skal vi igjen ansette fast vaktmester.

Skrevet

Fordelen men å ha en ansatt vaktmester er at han/hun kjenner bygningene og det tekniske. Vedlikeholdet blir som regel bedre der det er ansatt en vaktmester enn der man har en avtale med noen som kommer bare etter å ha blitt rekvirert eller for eksempel et vistt antall ganger per uke.

I Trondheim ble vaktmestrene flytta fra skolene og til et kommunalt AS. Rektorene måtte da bestille vaktmester til å bytte lyspærer, vedlikeholde og reparere etc, og vaktmestrene måtte da først ta i mot ordren, så utføre den og så skrive oppdragsrapport slik at ASet kunne sende faktura. Mye av dagen til vaktmestrene gikk til slutt med til papirarbeid i stedet for vedlikehold. Og rektorene fortvilte, det kunne koste mange hundre kroner bare å skifte en lyspære og det ble veldig tungvindt. Nå er det vedtak om at de skal tilbake til skolene igjen, og både vaktmestrene og rektorene gleder seg.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...