Gå til innhold

Stakkars eksempel, og minst 4-500 andre slipper unna


Anbefalte innlegg

Skrevet

Er det ikke litt betenkelig å bare ta en av mange hundre og filleriste den ene? Har det noen hensikt? Er det en slags triumf å få tak i en av dem og er det en ærefull og stolt bragd å trampe han flat? Det minner meg om en flokk hunder som får tak i en rev og gjør den reven ansvarlig for alle andre og lar raseriet og hevnlysten gå ut over den.

Så sier de : "Jammen hva skal vi gjøre?" Da har jeg svaret: i stedet for å gjøre noe helt uten virkning som går ut over en stakkar, så er det bedre å ikke gjøre noe. Om du og jeg har samvittighet og blir skremt av trusler og harde straffer, så betyr det ikke at alle andre har det. De som blir skremt er vanlige folk som du og jeg, ikke de som driver med det. Dessuten kommer offeret til å fortsette med det, da risikoen ikke er blitt større, og den blir stadig mindre pr tilfelle.

http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/article1460830.ece

Skrevet

Skal man la vær å straffe én lovbryter fordi man ikke har fanget dem alle?

Synes nok ikke synd på en som med viten og vilje gjør noe galt, nei.

:-)

Skrevet

Skal man la vær å straffe én lovbryter fordi man ikke har fanget dem alle?

Synes nok ikke synd på en som med viten og vilje gjør noe galt, nei.

:-)

Men hva er vitsen? Hvilken virkning har det? Og på hvem?

Konsekvensen av denne forbrytelsen er kun økonomisk og rammer bare statens "lommebok".

Skrevet

Men hva er vitsen? Hvilken virkning har det? Og på hvem?

Konsekvensen av denne forbrytelsen er kun økonomisk og rammer bare statens "lommebok".

Joda - forbrytelser som vold bør man bruke mer ressurser på.

Men en lov har ingen som helst funksjon hvis man ikke kan dømmes for å ha overtrådt den.

:-)

Skrevet

Joda - forbrytelser som vold bør man bruke mer ressurser på.

Men en lov har ingen som helst funksjon hvis man ikke kan dømmes for å ha overtrådt den.

:-)

Helt greit, men er det noen vits å straffe når det ikke har noen virkning på de andre? Sjansen for å bli tatt er mikroskopisk, og det vet alle som driver med dette. Blir det da ikke bare et spill for galleriet? For å skremme vanlige folk, de som tror på løgenene og alle kontroller som egentlig ikke blir foretatt, og rutiner som ikke fungerer?

Fakta er at smuglerbander nå tilbyr en forsikring til de som blir tatt, at de får lønn for å sitte inne for f eks ølsmugling. Dessuten bruker de moderne komunikasjonsutstyr for å oppdage kontroller og overvåke tollernes aktiviteter. Og hvorfor skulle de ikke det?

De som blir tatt er de som gjør feil. Amatørene. Toppen av isfjellet, der bare de dumme befinner seg.

At 0,5% av lasten blir beslaglagt, påvirker ikke prisene og fortjenesten nevneverdig. En tredels boks øl koster i Tyskland ca kr 1,30, og blir solgt i Oslo for 6-7 kr. 8000 bokser øl gir et utbytte på 50 tusen kr pr tur.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...