Gå til innhold

Om runesteiner og begeistring/mening i livet


Anbefalte innlegg

Skrevet

http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=574380

Av en eller annen grunn merket jeg meg denne artikkelen. Det var noe med denne begeistringen denne professoren naturlig nok fikk over funnet, og jeg tenkte på at denne karen finner nok mening i dette til sin døyandes dag. Han kan kose seg ved tanken på dette funnet og eventuelle andre mulige, kommende funn, og andre ting som får opp adrenalinet til runologer slik at de vil avslutte ferier.

Selv er jeg sånn passelig interessert i runer. Har liksom ikke noe forhold til dem, annet enn at jeg vet noe om hva det er, og det nærmeste jeg har kommet liknende slike ting er å bli dratt med sånn passe engasjert til å se på helleristninger.

Men nå var ikke det poenget. Alle trenger å skape seg en mening med livet. Enten det er runer og jobben din. Eller det er et band en vil reise halve jorden rundt for å høre. Eller en er evig engasjert i neste års motetrender. Eller vil bruke livet til åndelig opplysning eller elgjakta hvert år.

Så her på morgenkvisten fikk jeg en optimistisk påminnelse om det. Menneskets evne til å skape mening i livet. Og menneskets ansvar for å ta litt grep om jobben den dagen en ikke helt finner den. Det kan være hva som helst, men det krever noe engasjement, og jo flinkere og mer kunnskapsrik en blir, jo mer synes det å interessere over lengre tid.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Det var et fint innlegg! :-)

Jeg er enig med deg i at evnen til å la seg fascinere av et eller annet (Hva som helst!) er en viktig del av det å ha det godt i livet. Det er jo også et veldig sjarmerende trekk, det å bli så entusiastisk og glad for noe som for andre kan virke helt bagatell-messig.

Gjest xbellax
Skrevet

Ukas beste innlegg, kunne ikke vært mer enig i det du skriver.

Gjest hahasann
Skrevet

En morsomt observasjon:

En professor i historie som heter Knirk!

"sier Knirk, som er professor ved Kulturhistorisk Museum ved Universitet i Oslo og runolog ved Runearkivet."

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...