Gå til innhold

Psykiatri og degenerative sykdommer


Anbefalte innlegg

Gjest Nysgjerrig student
Skrevet

Hei!

Kan du si noe om hvordan pasienter med progredierende sykdommer med mental affeksjon (f.eks demens, Huntington etc) klarer å nyttiggjøre seg av samtaleterapi etter hvert som sykdommen skrider frem?

Hvilke "forenklinger" gjøres evt i terapien for å legge seg på pasientens forståelsesnivå?

Videoannonse
Annonse
Nils Håvard Dahl, psykiater
Skrevet

De greier vanligvis ikke å nyttiggjøre seg samtaleterapi. Derfor må en satse på andre behandlingstiltak.

Skrevet

De greier vanligvis ikke å nyttiggjøre seg samtaleterapi. Derfor må en satse på andre behandlingstiltak.

Personer med degenerative sykdommer kan ha nytte av kognitiv adferdsterapi. For personer med demens, som samtidig har angst har nye studier vist lovende effekt, så sant ikke personen er alt for kognitivt svekket. Hukommelsesfunksjonen kan være relativt grei for personer med Huntington slik at de også kan ha nytte av feks avslapningsteknikker ved angst, eller andre strategier.

Så - ingen grunn til å avskrive personer med degenerative sykdommer med psykiske tilleggssymptomer. Den kognitive adferdsterapien må bare tilpasses gruppen man jobber med. Mer fokus på adferd enn kognisjon.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...