Gå til innhold

Norske barn synes det er vanskeligere å snakke med mor


Anbefalte innlegg

AnonymBruker

''Norge ligger helt nede på 24. plass av 28 land når barn og unge blir spurt om de synes det er lett å snakke med mødrene sine.

 

Unicef-rapporten som sammenligner barns levekår i rike land ble publisert onsdag. Her blir barn i alderen 11, 13 og 15 år spurt om hva slags forhold de har til foreldre og venner.

«Hvor lett eller vanskelig er det for deg å snakke med andre om ting som virkelig plager deg?» var spørsmålet til 4500 norske elever som deltok i undersøkelsen.

78,7 prosent av norske barn og unge synes det er lett å snakke med mor. En høy andel, men det ser ut til at mødre og barn kommuniserer bedre i mange andre land: Nederland topper listen (92 prosent), mens Island (89 prosent) og Ungarn (90 prosent) kommer på 2. og 3. plass.

65,1 prosent av barna syntes det er lett å snakke med far - her havner vi på en langt bedre 13. plass på rankingslisten. Når det gjelder forholdet til jevnaldrende kamerater, kommer vi helt opp på 6. plass med 78.2 prosent som sier de synes venner er snille og hjelpsomme.

Kulturelle forskjeller

Det er forskningsleder Oddrun Samdal ved Hemil-senteret ved Universitetet i i Bergen som står for den norske delen av undersøkelsen, der 4500 elever i 6., 8. og 10. klasse ble spurt om sin helse.

– Når vi lager den typen rangeringer mellom land som det er snakk om her, vil kulturelle forskjeller slå ut. Man må derfor ha med seg den kulturelle rammen for å tolke svarene, sier hun.

– Det gjelder også for barns relasjoner. Det ser ut til å være en del av vår kultur at vi legger vekt på å ha gode og nære relasjoner til jevnaldrende venner. Samfunnet sender signaler om at jevnaldrende kanskje kan forstå deg like godt og noen ganger bedre enn foreldrene kan. I andre land, og kanskje særlig i Sør-Europa, er det vanlig at man i storfamiliene oftere snakker om de vanskelige sidene ved livet og det å være lei seg, det er ikke bare en-til-en-relasjoner som hos oss. I den norske kulturen har vi kanskje ikke hatt den samme åpenheten rundt dette, og det gjør at terskelen blir større for å ta opp problemer - også i forholdet mellom foreldre og barn, sier hun.

Begge kjønn snakker mest med mor

Blant de norske barna var mor klart den personen både gutter og jenter snakket mest med av foreldrene. Når det gjelder pappa, snakker gutter noe lettere med ham enn jentene.

Barn av foreldre med høyere sosioøkonomisk status synes det er lettere enn andre barn å snakke med mor og far.

– Dette er foreldre som kanskje er mer bevisst det å være oppsøkende overfor barna. Det er viktig å etterspørre og legge til rette for samtale hvis man vil ha et nært og åpent forhold, sier Samdal.

Hvordan synes du det er å bo i Norge? Hun legger til at man i de internasjonale undersøkelsene om helsen til skolebarn jobber mye med oversettelse og å kvalitetssikre data, slik at man er sikker på at man får svar på det samme spørsmålet i alle land. Språknyanser kan være viktig for utfallet.

Skeptisk til tallene

Tormod Øia, ungdomsforsker ved Norsk institutt for forskning om oppvekst, velferd og aldring (NOVA), er skeptisk til tallene.

– Min forskning har vist at det er et tett og nært forhold preget av gjensidig tillit mellom unge og foreldre i Norge. Norske foreldre vet utrolig mye om barna sine, og det hadde de ikke visst hvis de ikke snakket sammen, sier han.

Behov for litt avstand

Helsesøster Anne Bentzrød i Ås kommune har arbeidet i mange år med ungdom og er også helsesøster på nettstedet ung.no.

Den norske Unicef-sjefen om barns levekår i rike land:- Norge burde kapre flere førsteplasser Hun er ikke så overrasket over at færre norske barn og unge synes det er lett å snakke med foreldre sammenlignet med barn i mange andre land.

– Vi liker å tro at barna vil snakke med oss om alt, også det personlige og nære. Men det er tradisjon i Norge med offentlige hjelpere. Det er ofte dem eller andre voksne barn og unge går til først. Vi har ikke den familietilhørigheten som mange andre kulturer har, der de kommer til mor eller bestemor med alt, mener hun.

Trøblete forhold

– Barn og unge kan ha behov for litt avstand, særlig hvis foreldrene har en hang til å drive utspørring enn å ha en naturlig samtale – slik mange gjør, dessverre.

– Kan det være at voksne i Norge har for liten tid til å snakke med barna, rett og slett er for travle i hverdagen?

– Den forklaringen tror jeg nok er litt for enkel, sier Bentzrød.

– Min erfaring er at en del unge har et trøblete forhold til foreldrene i kortere eller lengre perioder. Ikke minst når de har skilte foreldre, eller foreldre har egne problemer. Ungdom vil kanskje ikke belaste dem med sine personlige problemer da.''

 

Se link:

 

http://www.nyhetene24.no/norge/norske-barn-synes-det-er-vanskeligere-%C3%A5-snakke-med-mor

 

Hva tenker dere om dette?

Hva kan vi gjøre for at dette skal bedres?

 

 



Anonymous poster hash: 9277d...17b

Fortsetter under...

Merkelig overskrift. 78 % av norske barn syns det er lett å snakke med mor om ting som plager dem, mens bare 65 % sier det samme om far. Burde ikke da overskriften vært at norske barn syns det er vanskeligere å snakke med far?

Merkelig overskrift. 78 % av norske barn syns det er lett å snakke med mor om ting som plager dem, mens bare 65 % sier det samme om far. Burde ikke da overskriften vært at norske barn syns det er vanskeligere å snakke med far?

  Hvis fokuset hadde vært på sammenligning mellom mor og far, men i dette tilfelle er det sammenligning mellom land.  Norske fedre kommer høyere på en internasjonal liste enn norske mødre.

 

Det er ikke ny viten at barn har tettere relasjon til sin mor enn til sin far.

AnonymBruker

«Hvor lett eller vanskelig er det for deg å snakke med andre om ting som virkelig plager deg?»

 

Svaret på et slikt spørsmål påvirkes av forventninger og behov.  Slikt vil nødvendigvis variere i ulike kulturer. Hva er samfunnsidealet for mor-datterforhold?  Hvilke andre har den unge å betro seg til?  Hva er samfunnets norm for hva som er viktig å snakke om.

 

Slike undersøkelser gir dermed begrenset innsikt i hvordan ting faktisk er i ulike land.  Derimot får man informasjon om hvordan barn/ungdom i ulike land opplever dette i forhold til egne behov og hva de anser som en normal.



Anonymous poster hash: a0135...558

Jeg syns også at overskriften er misvisende. Norske barn syns det er lettere å snakke med mor enn far - ikke overraskende. Men i forhold til fedre i andre land, syns norske barn det er lettere. Heller ikke så overraskende syns jeg. Fedre i Norge har vel blitt opplært til et litt nærere forhold til barna sine enn hva mannsrollen i andre land har.

Annonse

Jeg syns også at overskriften er misvisende. Norske barn syns det er lettere å snakke med mor enn far - ikke overraskende. Men i forhold til fedre i andre land, syns norske barn det er lettere. Heller ikke så overraskende syns jeg. Fedre i Norge har vel blitt opplært til et litt nærere forhold til barna sine enn hva mannsrollen i andre land har.

 

De fleste land har en kultur hvor familiene snakker mye mer sammen og tar kollektive avgjørelser enn i Norge.  Norge er et individualistisk land som andre vestlige land.  Det er en myte at fedre i Norge har blitt opplært til et følelsesmessig nærere forhold til barna sine enn i andre land.

De fleste land har en kultur hvor familiene snakker mye mer sammen og tar kollektive avgjørelser enn i Norge.  Norge er et individualistisk land som andre vestlige land.  Det er en myte at fedre i Norge har blitt opplært til et følelsesmessig nærere forhold til barna sine enn i andre land.

Ikke i følge den undersøkelsen. Andre undersøkelser om dette kjenner jeg ikke til.

Ikke i følge den undersøkelsen. Andre undersøkelser om dette kjenner jeg ikke til.

Ifølge denne undersøkelsen havner norske fedre på 13. plass av 28 rike land.  Norske mødre havner på 24 plass av de samme 28 landene.  Kan ikke si at dette er noe særlig å skryte av for Norge.

sur kjerring

De fleste land har en kultur hvor familiene snakker mye mer sammen og tar kollektive avgjørelser enn i Norge.  Norge er et individualistisk land som andre vestlige land.  Det er en myte at fedre i Norge har blitt opplært til et følelsesmessig nærere forhold til barna sine enn i andre land.

 

Hvilke land er dette vanlig da?

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...