Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Mine nakkeplager blir mer og mer kroniske. Det er jo et vanlig symptom på stress/angst, men jeg har ikke så mye angst nå som tilsier at jeg skulle blir verre. Har også vært flinkere til å være i aktivitet, men merker ingen bedring. Før hjalp det å sove litt når det var på det verste, men nå har jeg like mye smerter om morgenen som om kvelden.

Det jeg stusser litt på er at nakkesmerter i forbindelse med angst pleier å skyldes stramme muskler. Jeg har vært hos muskelterapeut og fikk beskjed om at jeg ikke har stramme muskler eller muskelknuter. Smerten kjenner jeg heller ikke i musklene, men på en måte på baksiden av musklene og inntil kraniet. Hvordan kan jeg ha så sterke plager når musklene er helt fine? Klarer da heller ikke slå meg helt til ro med at det er ufarlig.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/406825-kroniske-nakkesmerter/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Gjest gjesteleser

Ja, med trening/tøying og avspenning. Fysioterapi kan hjelpe. Det viktigste er å bli bevisst på sittestilling/belastning slik at du unngår å belaste muskelfestene. En så enkel ting som at du sitter og skyter hodet/haken litt fremover når du jobber på pc, leser eller ser på tv kan gi plager.Eller at du bærer veska på en side istedenfor å bruke sekk med jevn fordeling av vekten. Merk deg hvordan du sitter, står og går, slik at du kan rette opp feilstillinger og unngå unødvendig belastning.

AnonymBruker

En spesialist på muskel/skjelett plager har forklart meg at det er en klar sammenheng mellom angst/stress og stramme muskler. Musklene kan faktisk bli så stramme at de kan forårsake skiveprolaps.

Desverre er det sånn at en kan få muskler som ikke slutter å gjøre vondt selv om en selv har det bedre psykisk.

Et knep jeg bruker mot stive muskler i nakke er en liten hard gummiball ,eks en sprettball,så ruller jeg den over musklene og kjenner etter "pungter " det er steder som gjor ekstra vondt.Når jeg finner et så trykker jeg med ballen i ca 6 sekunder,da kan jeg kjenne at smerten i pungtet forsvinner ,alså muskelen slipper opp.Synes denne behandlingen fungerer fint på nakke og og noe på rygg ,har også gjort dette på andre som også syners de ble bedre.

Ellers er lokalbedøvelse satt direkte i muskelen for å få den til å slippe opp et alternativ, bør gjøres hos spesialist, I hvertfall vis det er mye eller sitter dypt.

Jeg hadde ikke trengt å skrive dette svaret anonymt, men det jeg beskriver her er litt lett å kjenne igjen for de som kjenner meg ☺

Anonymous poster hash: e6805...9ee

Annonse

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...