Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Hei!!

Jeg er en 13 år gammel jente med diabetes.

Jeg leste i hjemmet nr.39 september 2000 , om ei jente som hadde en sykdom kalt PKU (føllings sykdom).

Det jeg lurte på er:

Er det nesten som omvendt diabetes?

Får hun følling slik som diabetikere gjør hvis hun ikke spiser?

Hviser dette på blodsukkeret hennes?

Istedenfor å bruke insulin som oss diabetikere kunne hun ikke brukt glucagonsprøyte?

jeg v et disse spørsmålene ble litt rare , men jeg ble bare så interessert av denne sykdommen.

det hørtes nesten ut som en omvendt diabetes.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/5640-omvendt-diabetes/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Hei. Jeg forstår at du kopler ordet "Føllings" med føling. De to ordene har imidlertid ingenting med hverandre å gjøre. Hvis du vil vite mer om denne sykdommen, skal du trykke på "spør legen" i linjen øverst på denne side. Så skal du skrive ordet"Følling" i rubrikken for "Søk". Så trykker du på "Føllings sykdom" og så vil du få informasjon om dette.

Jeg synes det er flott at du er nysjerrig, interesserer deg og oppsøker informasjon. På den måten vil du bli tryggere på din egen sykdom og vite hva du skal gjøre i ulike situasjoner.Fortsett med det!

Lykke til!

Mvh

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/5640-omvendt-diabetes/#findComment-30278
Del på andre sider

Gjest svaaler

Hei

Dette synes jeg var et artig spørsmål og det ville jo vært riktig dersom du ikke hadde forvekslet ordene Følling og føling. Føllings sykdom eller PKU er en stoffskiftesykdom som er oppkalt etter en norsk mann som het nettopp Følling. PKU står for phenylketonuri. Denne sykdommen har ikke noe med blodsukkeret å gjøre men betyr at man ikke tåler en aminosyre (en byggesten i proteiner eller eggehvitestoffer). Sykdommen behandles med diett hvor man må unngå dette stoffet.

Føling er som du vet noe helt annet - nemlig lavt blodsukker.

Jeg synes det er flott at du tok opp dette og håper du fikk oppklart misforståelsen.

"For en sikker vurdering av spørsmålet må du evt. rådføre deg med legen din."

Vennlig hilsen Stein Vaaler

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/5640-omvendt-diabetes/#findComment-30425
Del på andre sider

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...