Gå til innhold

hjerteinfarkt


Anbefalte innlegg

Fortsetter under...

Gjest Einar Søyland, spesialist i hjertesykdom

Svar til Gep.

Ved sirkulasjons-stans vil en eventuell hjerneskade avhenge av hvor lenge hjernen har vært uten blodforsyning.

Ved lengre stans vil som regel endel hjerneceller gå til grunne. Disse cellene frisetter endel stoffer (såkalte enzymer) når de går til grunne, og disse enzymene vil "skylles" ut i spinalvæsken. Denne kan deretter tas prøve av via en spinalpunksjon.

Det er vanligvis CK-BB (kreatinkinase) fra hjernen vi bedømmer. Jo mer CK-BB vi kan påvise, jo større er sannsynligheten for hjerneskade. Det er også en viss skala å gå etter, og etter denne kan man sannsynliggjøre hvorvidt pasienten får lett, middels eller alvorlig skade. Imidlertid er det store individuelle forskjeller.

Informasjon via Internett erstatter ikke konsultasjon med lege eller annet kvalifisert medisinsk personell. For en sikker vurdering av problemstillingen du tar opp i brevet, bør du rådføre deg med din kontaktperson i det offentlige helsevesen.

Vennlig hilsen

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/5721-hjerteinfarkt/#findComment-30429
Del på andre sider

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...