Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Jeg har problemer med hvite flekker rundt om kring på kroppen. Jeg har det foran på magen,på penis,ved håndleddene,på ryggen og nede på fotene. I midten av noen av flekkene er det små føflekker. Jeg har vært hos legen og han har sagt at dette må jeg leve med resten av livet mitt. Dette er utrolig skjemmendes og jeg har det meget ubelielig. Finnes det virkelig ingen måte å bli kvitt dette på??????

Dette ødelelegger min ungdomstid.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/6208-vitiligo/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Gjest Christian Anker, lege

Tips:

http://www.doktoronline.no/pub/articles/skin/300122.html

Her er for øvrig en tekst jeg skrev for noen år siden om dette problemet:

"Vitiligo

Det siste året har jeg fått noen hvite flekker i ansiktet og på hendene. Vet du hvordan jeg kan bli kvitt dem?

Muligens har du hudsykdommen vitiligo. Den forekommer i alle aldre og medfører hvite flekker som fordeler seg symmetrisk på huden i ansikt, armhulene, hendene og underarmer, lysken, underlivet, og bena. Årsaken til flekkene er at kroppen har gått til angrep på pigmentcellene.

Dessverre finnes det ingen enkel behandling, men et godt råd er å dekke flekkene og nærliggende hud med en sterk solfaktor. Derved unngår du å bli solbrent der huden er uten pigment. I tillegg får du en jevnere hudfarge. Noen har god nytte dekkende kremer som selges i parfymerier f. eks. Covermark.

Dersom du er svært plaget kan såkalt PUVA-behandling hos en hudlege gi resultater. Behandlingen består av en langvarig kur med tabletter kombinert med solterapi. En siste mulighet er å kontakte en privat klinikk i Sverige (Uppsala). Der tar man noen pigmentceller fra en lite synlig del av pasientens kropp, f.eks. setet, og dyrker disse i et laboratorium. Etter noen uker tilbakeføres cellene til de hvite flekkene. Resultatene er visstnok gode, spesielt hvis hudlidelsen har vært stabil det siste året. Ulempen er prisen; ca. 19.000 svenske kroner."

Informasjon via Internett erstatter ikke konsultasjon med lege eller annet kvalifisert medisinsk personell. For en sikker vurdering av problemstillingen du tar opp i brevet, bør du rådføre deg med din kontaktperson i det offentlige helsevesen.

Vennlig hilsen

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/6208-vitiligo/#findComment-33340
Del på andre sider

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...