Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Dame 76 år:

Osteoperose(langt fremskredet - problemer med pust - overkropp krummet noe forover)

Brokk på spiserøret

Ustabilt blodtrykk -

Blodfattig

Slapp, trøtt og svimmel

Tar jern og BT medisin

Ønsker selv B12 spøyte , men fastlege mener dette ikke er nødvendig for å bedre tilstanden

Familien er uenig og ønsker en anbefaling

Pasienten liker å være aktiv. Går tur flere dager med sin hund, men pga disse plagene blir turene færre da hun er redd for å besvime/falle

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/150040-eldre-og-b12/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Gjest syple

B12 vil vel ikke bedre tilstanden med mindre vedkommende dame har for lite av dette selv? Det kan godt være andre årsaker til hennes tilstand. "Blodmangel" f.e., KAN komme av B12-mangel, men det finnes også et utall andre mulige årsaker. Jernmangel f.e.?

Hun får kanskje medisin mot benskjørhet i tillegg til jerntabletter og bt-med, f.e. Fosamax?

Hvis ikke legen har rekvirert blodprøve for å sjekke om der er grunn til B12, får dere be ham gjøre det.

Selvfølgelig er det trassig at aktivitetsnivået blir innskrenka på grunn av helsetilstanden.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/150040-eldre-og-b12/#findComment-956835
Del på andre sider

Hunkjønn29

Jeg vil absolutt anbefale at B12-verdien i blodet testes. Det er imidlertid viktig å huske på at det som oppgis som normalverdier er svært individuelt. Det går an å kjøpe B12-vitaminer i tablettform fra f.eks. USA som tas under tungen. Disse kan fås i store doser og medfører ingen fare da vitaminet er vannløselig. Jeg har selv hatt hell med slike tabletter som har hjulpet meg å forhøye mine B12-verdier betraktelig.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/150040-eldre-og-b12/#findComment-957329
Del på andre sider

Nina Lindstad, spesialist i allmennmedisin

Viktig å sjekke at blodtrykket ikke er for lavt idet hun reiser seg eller går. legen har trolig tatt blodprøver som viser at hun har nok B12. prøv multivitamin, rikelig C-vitamin ( opptil 1 g/dag, trippel dose E-vitamin og gjerne ginseng og/eller gingko biloba, mange har effekt av dette. Det finnes forøvrig B12-vitaminer i tablett-form nå; Trio-be; dette kan vel fastlegen skrive en resept på.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/150040-eldre-og-b12/#findComment-958392
Del på andre sider

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...