Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Hei

Siden oktober 2002 har jeg hatt diffuse smerter i nederste venstre del av magen.Da smertene først oppstod kontaktet jeg legen og vi har tatt ultralyd av magen, kontrastskjekk av tarm,underlivskontroll. Det viste seg at ,noe som kan være et tilfeldig funn at jeg hadde underlivsbetennelse og det fikk jeg medisiner for. Hadde spiral tok den ut for sikkerthetsskyld.Trodde en stund smertene kom fra betennelsen i underlivet men nå er den kurert og jeg har fortsatt smerter.Utlralyd og kontrastkontrollen visste ikke noe unormalt. Smertene er fortsatt der, verken øker eller minker, vedvarende litt kløende smerter, som om jeg har sår under huden, konstante smerter.Jeg kjenner smerten litt oppover.Hva kan det være? Jeg er litt redd for om det kan være tykktarmskreft, kan ikke se avføring i blodet, ikke endring i avføringsmønsteret, er mye trøtt men har generell blod og jernmangel så det kan komme av det også.Hva skal jeg gjøre, jeg er mye urolig pga. dette håper du kan komme med råd. Jeg er 28 årig dame, har ikke forekomst av kreft i familien. Jeg var hos legen sist uke, og hun sa at det kan være tykktarm, eller bare "funksjonelle smerter". Hvilke tester bør jeg ta?

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/150893-hva-feiler-meg/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Det første jeg tenkte på er at du bør kjøpe test på apoteket som viser om det er blod i avføring. Koster mye (ca.170 kr), men er verdt det hvis du er redd. Greit å gjøre det hjemme, så slipper du frakte med deg avføringsprøve til legen.

I.o.m at du har jernmangel ville jeg også sjekket urinen for blod. Det er standard å sjekke både urin og avføring for blod derson en ikke finner ut av jernmangelen.

Husk å spise vitaminer som støtter opptaket av jern. C- og B-vitaminer. Brennesle te er kjempebra når en har anemi.

Jernmangel kan gi mange rare symptomer. Vanligst med trøtthet, men kan også få hjernen til å fungere unormalt.

Ønsker deg lykke til!

Vet hvordan det er å gå rundt med diffuse plager.... være ute av form og ikke få svar og behandling.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/150893-hva-feiler-meg/#findComment-962792
Del på andre sider

Ultralyd og kontrastsjekk av tarmen kunne ha vist det om der var fortetninger (svulst). Virker på meg som du engster deg mye, det gjør ikke smertene bedre antakelig.. Det er imidlertid mange som sliter med tidvis magesmerter, Har du det konstant eller av og til ?

Ja, smertene er der konstant.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/150893-hva-feiler-meg/#findComment-963493
Del på andre sider

Nina Lindstad, spesialist i allmennmedisin

Du bør prøve kostholdsendringer. Mer lettfordøyelig mat, dvs lite kjøtt en periode. Kanskje også mindre sukker og mel-produkter. Prøv vi-siblin fiberpulver ( fåes på apotek) iblandet Biola-melk morgen og kveld. Høres ut som gynekologiske lidelser og tarmkreft er utelukket. Funksjonell lidelse betyr at tykktarmen jobber ujevnt, og det gir smerter med knip-karakter. noen har utposninger på tykktarmen som kan forværre dette, men det burde vært sett på røntgen. Kanskje bør du henvises til en gynekolog om du ikke har vært det. Stress kan alltid forværre magesmerter. Pass på hvile etter frokost, og regelmessige måltider, samt mosjon. Dersom plagene ikke bedres bør du kanskje få vurdering hos en indremedisiner.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/150893-hva-feiler-meg/#findComment-966400
Del på andre sider

Annonse

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...