Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Har vært hos lege og fått konstatert mulig pityrias rosea eventuelt elveblest men legen (a) var ung og uerfaren og en smule usikker.Er kvinne 51 år, har en sønn på 26 som hadde pytoriasis rosea for et par år siden.Har utslett over hele overkroppen, oppover hals og nakke samt litt på lår, tilnærmet ingenting på armer.Består av større og mindre runde og ovale rosa/røde flekker ca /- 1 cm størrelse.Brøt ut for ca 6 dager siden og har tiltatt hele tiden.Kan ikke erindre noen stor flekk for 14 dg siden. Klør periodevis heftig. Har ikke feber, føler meg ikke syk. Er allergisk mot husstøv og pollen, bruker zyrtec og nasarex for dette,bruker i tillegg trisekvens og en del helsekostmidler.Har i en 14dg. periode hatt veldig lavt kalori-inntak (gj.sn. 600kcal/dag) og høyt treningsnivå pga. slankekur, regner med at immunforsvaret mitt muligens kan være svekket. Ca en uke før utbrudd av utslett fikk jeg munnsår som fremdeles ikke er leget.I forkant av utbruddet brukte jeg rensekur som heter C24.Den innebærer 24 timers faste med bl.a.inntak av grapefruktsaft.Vil gjerne ha litt mer utfyllende informasjon om pityriasis rosea, eventuelt vurdering av diagnosen hvis mulig.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/187617-pityriasis-rosea/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Per Helsing, hudspesialist

Hei,

pityriais rosea høres ut som en noenlunde rimelig diagnose etter beskrivelsen. Vi regner denne sykdommen som en reaksjon på noe infeksiøst, sannsynligvis virus, men virus er ikke nærmere definert. Årsaken til antagelsen, er at pityriasis rosea oppstår i perioder innen for befolkninger, og at vi derfor antar at et eller anet smittestoff drar dette i gang. Som du allerede vet går dette over av seg selv, noen kan få pityrias rosea flere ganger. Flekkene flasser som regel, og primærmedaljong ( større flekk som forutgår hovedutbruddet)er vanlig. Hvis kløen er ubehagelig, kan du gjerne bruke kortisonkrmer.

Forutgående munnsår er imidlertid vanlig ved erythema multiforme, en reaksjon på herpesvirus. Denne reaksjonen gir også sirkulære lesjoner i huden, uten flassing. Erythema multiforme går også over av seg selv, på kortere tid enn pityriasis rosea. Les gjerne mer om erythema multiforme på http://avd.rikshospitalet.no/hps/pasientinformasjon/erytmamultiforme.asp

Det er nok en av disse diagnosene som er mest sannsynlig.

Vennlig hilsen

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/187617-pityriasis-rosea/#findComment-1289416
Del på andre sider

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...