Gå til innhold

byll i rumpesprekken?


Anbefalte innlegg

Jeg har noe som kan minne om en byll i øvre del av rumpesprekken. Den har sannsynligvis vært der i årevis, jeg har alltid trodd det bare var halebeinet. Den ligger altså på innsiden av huden, og synes ikke utenfra. Men her om dagen blødde og væsket det (klar, gjennomsiktig væske) litt fra kulen/byllen "gjennom huden" etter toalettbesøk. Etter denne hendelsen har det vært litt ømt å sitte.

Hva kan dette være, og bør jeg foreta meg noe?

Kan det ha sammenheng med at jeg tidligere har fått bekreftet en godartet cyste i prostata, (var på kontroll senest i våres)?

Jeg er i 20-årene.

(Det hender for øvrig at det er litt blod på toalettpapiret, men dette skyldes ganske sikkert ikke byllen/kulen, men overrenslighet - at jeg tørker for hardt).

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/78312-byll-i-rumpesprekken/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Christian Anker, spesialist i allmennmedisin

Ut i fra beskrivelsen tenker jeg at du kanskje har en såkalt pilonidal cyste. Tilstanden er ganske vanlig, først og fremst blant menn i alderen 18 til 40 år. Plagene skyldes at stive hår krøller seg og vokser ned i huden ved siden av sine røtter. Derved oppstår små groper som gjerne blir betente. Huden på halebenet er et utsatt område på grunn av gnissing fra klær og direkte trykk når man sitter. Miljøet er dessuten fuktig og rikt på bakterier.

Hvis gropene blir betente består behandling i å åpne dem for å få tømt ut hår og puss. Man reduserer sannsynligheten for tilbakefall ved daglig vask av området, bruk av rene og romslige klær, reduksjon av hårveksten på korsbenet med jevnlig bruk av hårfjerningskrem og vekttap dersom man er overvektig. Ved hyppige tilbakefall kan man en grundig kirurgisk opprenskning i området være til god hjelp.

I første omgang foreslår jeg at du oppsøker legen din for en vurdering slik at du kan få stillet en sikker diagnose og iverksatt behandling.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/78312-byll-i-rumpesprekken/#findComment-405584
Del på andre sider

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

×
×
  • Opprett ny...