Gå til innhold

Fortrenge eller ikke?


Anbefalte innlegg

en som lurer og lurer
Skrevet

Jeg har i mange år hatt perioder med mulig depresjon og alltid klart å komme gjennom disse på egenhånd. Nå har perioden vart lengre og jeg har hatt det lite hyggelig et års tid. Men, nå vært hos lege en gang. Har en del tankekaos, men få dramatiske opplevelser i livet. Så bør man bare rette seg opp og tenke at ting går seg til, eller bør man ta en pause og få noe hjelp siden jeg har hatt flere perioder med dette? Jeg synes det er vanskelig å være på jobb, dog også vanskelig å være hjemme, kun vært borte fra jobb fire dager. Har en slitsom uro i meg hele tiden og prøver å la være og tenke. Har ikke overskudd til å prate meg venner, familie om dette.

Er det ellers mulig å få skrevet ut noen form for "lykkepiller" og se om det bryter trenden og forsøke å ordne opp selv? Hater å være til bry for alle, både familie, jobb og lege!!

Nils Håvard Dahl, psykiater
Skrevet

En bør søke hjelp. Om diagnosen er depresjon, bør en få både psykoterapi og medisiner. Så langt det er mulig bør en prøve å være i jobb.

en som lurer og lurer
Skrevet

En bør søke hjelp. Om diagnosen er depresjon, bør en få både psykoterapi og medisiner. Så langt det er mulig bør en prøve å være i jobb.

Takk for svar. Et av mine problemer opp gjennom har vært at jeg ikke klarer å koble ut jobben, jobber med mennesker og har selvsagt altfor liten tid ift deres behov og alltid masse oppgaver som ligger og venter. Tenker jobb sikkert 30 ganger på en fridag og drømmer flere ganger i uka jobbrelatert. Noen tips til å klare å slappe av når en faktisk ikke er på jobb?

Nils Håvard Dahl, psykiater
Skrevet

Takk for svar. Et av mine problemer opp gjennom har vært at jeg ikke klarer å koble ut jobben, jobber med mennesker og har selvsagt altfor liten tid ift deres behov og alltid masse oppgaver som ligger og venter. Tenker jobb sikkert 30 ganger på en fridag og drømmer flere ganger i uka jobbrelatert. Noen tips til å klare å slappe av når en faktisk ikke er på jobb?

Det med jobbtankene er en av grunnene til at jeg ikke bare foreslår medisiner, men også psykoterapi. Det vil falle alt for langt for dette forum å gå inn på hvordan en endrer slike tankemønstre.

Skrevet

Jeg har lest hele tråden, og skjønner at du må ha en slitsom hverdag.

Du skriver du ikke vil bry noen - ikke en gang legen din. Men vit at det er en stor prosentandel av henvendelsene til fastleger som er relatert til psykologiske problemer. Legen skal være der for å hjelpe deg når du har det vanskelig, den psykiske helsen din er LIKE VIKTIG som den fysiske. Har man det dårlig psykisk, kan man fort få det temmelig dårlig fysisk og. Jeg vil tro du kanskje føler deg energiløs og mye sliten. Kanskje du sliter med å få sove?

Om ikke lykkepiller er løsningen, så tror jeg du ville profittere på å gå i terapi hos en psykolog. Med et fokus på hvordan du lettere kan takle hverdagen din med de utfordringene jobben din gir deg. Print ut innlegget ditt, eller skriv deg noen stikkord og bestill time hos legen din. Tar ikke denne deg på alvor bør du vurdere å bytte fastlege. I alle fall skal du ikke føle at du bryr legen mer enn du ville gjort om du kom med en gjenstridig bihulebetennelse!

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...