Gå til innhold

Går det an å la være å dra?


Anbefalte innlegg

Gjest lifelife

Jeg er bedt på klassefest, jubileum etter avgang fra ungdomsskolen nå i høst. Jeg er vanligvis glad i fester og sammenkomster en gang i blant, men akkurat i høst er det så mye sånt.

Hvis jeg drar på denne klassefesten, blir det 3 helger på rad at jeg er på fest/tur. Vanligvis blir det kanskje ca en fest annenhver mnd og det holder syns jeg, er veldig glad i sofaen og familiekos.

Av de tre tingene jeg er bedt på i høst, er det denne klassefesten jeg har minst lyst til å dra på. Jeg pleier fortsatt kontakt med en god del av mine gamle klassekamerater, og alle de andre gamle klassekameratene mine er jeg ikke så interessert i for å være ærlig.

Men - går det an å la være å dra på en klassefest? Er jo 10 år til neste, vil jeg tro... Det dumme er at ei god venninne av meg er med og arrangerer, og jeg har en mistanke om at hun blir dødelig fornærmet hvis jeg ikke har en god unnskyldning.

I tillegg har jeg dårlig råd, og jeg antar at ikke festen blir gratis.

Ok å droppe ut, eller følge strømmen?

Fortsetter under...

Det er mange ting man er mer eller mindre nødt til å gjøre i verden, f.eks. stille opp for barn eller annen nær familie, være med i familieselskaper, høytidsfeiringer, osv. Jeg synes ikke fester hører ikke til slike forpliktelser.

Hvis dere virkelig er gode venninner, vil hun forstå deg hvis du forklarer saken. Du kan jo fortelle henne at du setter pris på initiativet og at du ikke dropper festen fordi du er misfornøyd med opplegget.

På slike klassefester blir det neppe 100% deltakelse uansett. Det er såklart hyggelig og morsomt med godt oppmøte, men folk må få velge selv.

Selvsagt kan man droppe en sånn fest! Jeg har nettopp gjort det selv, forresten. Jeg liker godt selskapelighet, men den typen "reunion"-fester blir som regel bare en masse "skryt" av hva man har gjort siden sist. Og alle "klikker" og konstellasjoner fra skoletiden kommer tilbake, på godt og vondt...

Selvfølgelig kan du la være å dra. Selv foretrekker jeg å ikke begrunne hvorfor man ikke har anledning og heller takke for invitasjonen og insatsen samt ønske en trivelig fest.

Det viktigste er hva du i lengden blir mest fornøyd med å ha gjort. Om de blir litt pes der og da, men du i ettertid er glad du dro, er det kanskje verdt det.

mvh

Annonse

Klart det er lov å la være å dra! Jeg måtte melde forfall til 10-årsjubileet for ungdomsskola - ikke fordi jeg ikke ville, men fordi jeg ikke kunne. Det var selvsagt kjipt å gå glipp av en mulighet til å treffe gamle kjente igjen, men man kan ikke få med seg alt.

Fikk faktisk følelsen av at vi er bedt på samme fest;-) Har også fått invitasjon til jubileum etter ungdomskoleavsluttning. For vår del er det 25 år siden.

Jeg har tenkt lenge og vel, og kommer til å takke nei til invitasjonen. Husker fra sist det var jubileum, at det ble mye fest og mye skryt av hva de respektive hadde gjort etter vdg. Det er ikke helt meg, så denne gangen står jeg over.

Selvsagt går det an å ikke dra, men det er da kos med sånne fester? Det er alltid en del som ikke kommer, gjerne de samme hver gang.

Selv har vi ofte jubeleumsfester for gymnaset, hvert 5. år som regel. Jeg har skulket noen, men har vært på de fleste. Jeg ser omtrent aldri noen av kullet mitt utenom disse festene, for vi er sprett over hele landet. Dessuten var vi fra veldig mange kommuner, så vi treffes ikke når vi er "hjemme" heller.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...