Gå til innhold

Grensen mellom barn og ung voksen..


Anbefalte innlegg

Jeg tenker på Våga- saken selvsagt, og i den forbindelse hvor grensen mellom barn og voksen/ung voksen går.

Jeg vet at den seksuelle lavalderen i Norge er 16 år, og at det ordføreren har gjort er umoralsk i forhold til loven (om man går ut i fra at han er skyldig).

Men er det kun på grunn av loven at handlingen er umoralsk? Dersom jenten var utviklet som trettenåring og kommet i/ferdig med puberteten, samt var forelsket i Øygard, hvordan stiller saken seg da?

Det er jo viktig å ta i betraktning at det ikke er snakk om voldtekt, men sannsynligvis en gjensidig interesse fra dem begge- dette synes jeg gjør saken veldig spesiell. For grunnen til at han nå kan bli dømt, er fordi jenta var under 16 når det skjedde. Hadde hun vært 16 ville ikke saken blitt så stor, han ville selvfølgelig blitt stemplet på en viss måte, men det han gjorde ville da ikke være ulovlig, og det ville ikke være overgrep (eller ville det?).

Jeg vil presisere, at det Øygard kan ha gjort (og for så vidt også noe av det vi vet han har gjort) gjør meg kvalm. For meg er ikke en trettenåring moden nok til å ha et forhold med en godt voksen mann, og jeg kan heller ikke forstå hvorfor han skulle være interressert. Men det jeg nok synes er litt merkelig, er at jenta har annmeldt dette og gått så langt, når hun over to år har "vært med" på alt, også tatt intinativ til kontakt. Hennes alder unnskylder henne selvfølgelig litt, men hva visst nå dette skjedde fra hun var 16- 17?

Mener ikke å fremstå kynisk, jeg synes bare det er rart at den seksuelle lavalder, som er satt av staten, avgjør saken. For meg kunne den like gjerne vært 13 eller 14, når man jo vet at mange debuterer allerede i denne alderen..

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/384689-grensen-mellom-barn-og-ung-voksen/
Del på andre sider

Fortsetter under...

''Men det jeg nok synes er litt merkelig, er at jenta har annmeldt dette og gått så langt, når hun over to år har "vært med" på alt, også tatt intinativ til kontakt''

Det var moren hennes som anmeldte dette, jenta ville ikke anmelde ham fordi han også hadde vært veldig "snill" med henne.

"Gjensidig interesse fra dem begge." Det er der du re ute i geografien og roter. Og viser veldig lite kunnskap om barn og unges utvikling og hvor lett det er å manipulere og spille på manglende erfaring.

Et barn som ønsker omsorg og kontakt kan godt ty til seksualisert flørt uten å hverken ane rekkevidden av det eller at det faktisk er det hun/han gjør. Når en voksen da er på et så til de grader egosentrisk nivå som det Vågåkaren er, så er det ikke en felles interesse, men et overgrep.

''Men det jeg nok synes er litt merkelig, er at jenta har annmeldt dette og gått så langt, når hun over to år har "vært med" på alt, også tatt intinativ til kontakt''

Det var moren hennes som anmeldte dette, jenta ville ikke anmelde ham fordi han også hadde vært veldig "snill" med henne.

Ja ok...men samtidig ville det ikke gått så langt om hun hadde nektet å delta i retten. Samtidig, så håper jeg ikke hun føler seg presset til å gjennomføre en slik rettsak. Kanskje den gjør mer vondt for henne enn godt...men det vet jeg jo ikke noe om..

"Gjensidig interesse fra dem begge." Det er der du re ute i geografien og roter. Og viser veldig lite kunnskap om barn og unges utvikling og hvor lett det er å manipulere og spille på manglende erfaring.

Et barn som ønsker omsorg og kontakt kan godt ty til seksualisert flørt uten å hverken ane rekkevidden av det eller at det faktisk er det hun/han gjør. Når en voksen da er på et så til de grader egosentrisk nivå som det Vågåkaren er, så er det ikke en felles interesse, men et overgrep.

Jo, jeg forstår godt hva du mener. Og jeg synes også at det han har gjort er kvalmt. Kan godt være jeg ikke vet nok om tenåringer, ei heller vet jeg nok om hennes personlighet/psyke til å uttale meg. Og jeg forstår hvorfor den seksuelle lavalder er satt, jeg tror bare jeg ville sette spørsmålstegn ved denne "grensen". Er 16 år passende? Burde det vært 14 eller 18? For det han har gjort ville jo vært like alvorlig dersom hun var 16 (etter min mening).

Annonse

Gjest Cinnamongirl

Det er jo ikke slik at selv om kroppen er så og så utviklet så vil det si at man psykisk er klar for sex...

Man er ikke "voksen" i hodet.

Ærlig talt - jeg husker et par gamle griser da jeg var 13-14 år - heldigvis opplevde ikke jeg verre ting enn stryking på lår og grovt snakk - jeg syns det var helt forferdelig ekkelt og forstod ikke hvor det kom fra. Tenk om de trodde at det var noe JEG ville? Æsj...

I denne saken må man se på forskjellen i posisjon, makt osv.

Vi har fartsgrenser selv om det kan være trygdt å kjøre fortere enn disse grensene tilsier i en del situasjoner. Blir man tatt i å bryte fartsgrensene, straffes man.

På samme måte har vi en streng promillegrense selv om mange sikkert ikke er livsfarlige i trafikken om de ligger litt over det lovlige.

Juridisk vil det fungere svært dårlig å ha flytende grenser på promille, fart, krimminell lavalder, myndighetsalder og seksuell lavalder. Et sted må grensen gå.

Så selv om det moralske aspektet ved en sak er uforandret fra en dag til den andre, kan det jurisk være endret.

Disse lovene er ikke vedtatt av 'staten', men av våre folkevalgte på Stortinget. Folk vi har vært med på å stemme fram om vi har benyttet stemmeretten. Våre representanter for å styre samfunnet i den retningen vi ønsker.

I mitt hode er det fornuftig med en seksuell lavalder på 16. Det er et hav av forskjell på 13-14 og 16 på dette området, både fysisk og psykisk. (Selv om jentene ofte er tidligere ute enn guttene fysisk, ligger de ofte etter guttene psykisk.)

18 år ville vært så urealistisk at det ikke hadde fungert. Sikkert ikke hensiktsmessig heller. Jeg kunne tenke meg en tilleggsbestemmelse om maks aldersforskjell om den ene er under 18.

Den seksuelle lavalder er ikke primært for å beskytte 14-åringer mot hverandre, men mot voksne.

Maktbalansen mellom tenåringer og garvede voksne er i denne sammenhengen rått parti. Det finnes nesten ingen grenser for hva en utspekulert voksen kan få en ungdom til å tro at de ønsker.

Barn/ungdom stiller dessuten svakere i å skille mellom hva de ønsker i øyeblikket og hva som er bra for dem på sikt.

mvh

''Det er jo viktig å ta i betraktning at det ikke er snakk om voldtekt, men sannsynligvis en gjensidig interesse fra dem begge- dette synes jeg gjør saken veldig spesiell.''

Et gjensidig forhold forutsetter et minstemål av jevnbyrdighet. Det siste er ikke-eksisterende i denne saken. Ikke bare er mannen nesten 4 ganger så gammel som jenta i starten av relasjonen. Han er også profilert ordfører og vel bevandret i maktens korridorer.

mvh

Gjest ikke bra å starte tidlig

Man er dessverre ikke utviklet mentalt til å ta slike avgjørelser.

Man gjør kanskje opprør, ønsker å være voksen.....

men så er man egentlig ikke klar for det, ødelegger følelseslivet sitt, føler seg brukt/misbrukt.

Har en venninne som også debuterte tidlig i 13-årsalder tror jeg, med en voksen mann, han var dog noe yngre, 26 år tror jeg han var.... hun var hans elskerinne (han var samboer).... og han skrøt av at hun var så moden for alderen, han skulle lære henne opp osv.

hun slet på skolen pga mobbing osv og følte seg endelig sett....

I dag sliter hun med senskader pga hun lot seg bruke av denne voksne mannen.

Hun trodde hun var så voksen og visste hva hun ville...

nå klarer hun knapt ha sex med mannen sin.

vært innom psykiatrien en del og før hun ble gift.

Loven er fleksibel i den forstand at den tar høyde for at forhold mellom to som er jevnbyrdig i alder og utvikling kan gjøres straffri. I dette ligger det en mulighet til å foreta en konkret vurdering når det er to ungdommer som har hatt seksuell kontakt.

Noe helt annet blir det når den ene er voksen og den andre et barn. Barn må beskyttes, da de ikek har forutsetninger for å se alle konsekvenser ved de valg de gjør. Forskning viser også at barn/ungdom kan få store skader som følge av slik type seksuell kontakt - selv om den fremstår som "frivillig."

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...