Gå til innhold

Noen som kjenner til lamotrigin?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Prøver å lese meg opp på bipolar 2, ettersom jeg kjenner meg igjen i flere av symptomene.

Da dukker det opp bla lamotrigin og litium som tilleggsmedisin, til event ssri.

På meg stemmer det godt med langvarige, stadig tilbakevendende perioder m depresjon, og sterk angst.

Få, og nesten fraværende, episoder med oppstemthet.

Jeg tenkte å drøfte det m legen min og psykologen min...

Skrevet (endret)

Bruker Lamictal daglig. Den har hjulpet noe på depresjonene i form av at de ikke varer like lenge og ikke er fullt så dype. Før var de helt uutholdelige.

Har imidlertid noen veldig ugreie bivirkninger. Arbeidsminnet er merkbart svekket, konsentrasjons- og oppmerksomhetsvansker, språkvansker (finner ikke ordene, snøvler), svekket retningssans og andre kognitive utfall. Dette medfører problemer i det daglige, spesielt i jobb.

Disse bivirkningene er såpass plagsomme at jeg vil ned i dose for å se om det hjelper. Forhåpentligvis går det over med det. Det er sikkert mange som ikke får disse bivirkningene, men for meg har medaljen en vesentlig bakside. Jeg er nok ikke langt unna å oppfylle kriteriene for ADD slik det er nå.

Endret av Janus30
Skrevet (endret)

Utredning? :) 

Bruker begge deler. De er stemningsstabiliserende, lamotrigin  mot nedstemthet og   lithium mot mani. Antidepressiva alene ved bipolar  kan utvikle hypomani/mani

Endret av sunflower
Skrevet

Janus,  har noe av de samme bivirkningene...kan slite med å finne ord, og roter litt...bare å skrive her kan noen ganger være en utfordring da jeg plutselig  glemmer et ord eller fler jeg skulle skrive. Har veldig kaos i huet om dagen så kan være det å hehe

Skrevet

Janus,  har noe av de samme bivirkningene...kan slite med å finne ord, og roter litt...bare å skrive her kan noen ganger være en utfordring da jeg plutselig  glemmer et ord eller fler jeg skulle skrive. Har veldig kaos i huet om dagen så kan være det å hehe

For meg er dette så plagsomt at det gjør meg nedstemt. 

Skrevet

Da blir jo egentlig hensikten med de borte....hvis dublir nedstemt av det. har ikke greie på medisiner men det fins sikkert noen andre du kan bruke.  Jeg bruker lamictal, lithium og en bitteliten dose antidepressiva. Kun de jeg har greie på hehe.  Snakk med legen din...du kan ikke ha det sånn

Skrevet

Hvilken antidep bruker du?

Prøver å tenke meg til en kombinasjon av Fluoxetin og event Lamotrigin. 

Alt for å unngå disse panikkanfallene, den uutholdeligede angsten, de påfølgende sorte dagene, redselen for å gå ut....osv. 

 

 

Skrevet

Jeg bruker escitalopram,  noe av det samme som cipralex men billigere.  

Har du  noen diagnose?  :)

Skrevet

Jeg har generell angst, sosial angst og tilbakevendende depresjoner.

Har hatt plager m depresjon og angst i Ca 25 år, men først nå har jeg søkt aktivt hjelp.

Fontex har hjulpet noe med depresjonen, men har ennå mye uro og angst.

 

Skrevet

ta den iallfall til mat! ellers kan man få oppkast og kvalme de luxe

Skrevet

Da ville jeg ha snakka med legen om å prøve noe annet. Jeg prøvde fontex for mange år siden, og de funka ihvertfall dårlig på meg.  Gikk over til cipramil da, (cipralex) 

Så bra du endelig har søkt hjelp for det  :)

Skrevet

Jeg har problemer med spising, vekt og tanker rundt mat....

Det er helt uaktuelt for meg å bruke et ssri som kan gi vektøkning, derav valget Fluoxetin/Fontex.

Brukte Cipralex for 12-13 år siden, og gikk raskt opp i vekt. Mye opp dessverre. 

Har lest meg til at Lamictal/Lamotrigin ikke har vektøkning som bivirkning.

 

Skrevet

La på meg litt av cipralex men klarte å stoppe mer vektøkning ved hjelp av trening. har ikke lagt på meg av lamictal ihvertfall.

Kanskje mulig å få noe i tillegg til fontex, mot angsten...håper NHD kan svare deg  :)

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...