Gå til innhold

Risiko mild/moderat/alvorlig?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Når de klassifiserer folk innen suicidal risiko, hvor går skillene mellom mild, moderat og alvorlig risiko?
Hvor ille og/eller aktuelt skal det være for å sette de forskjellige. Eller hva sier det behandler å annet helsepersonell om farer og oppfølgingen som trengs? Har akkurat det samme spm innen deperesjons episoder, som klassifiseres på samme måte? 

Skrevet (endret)

Tror det er cirka følgende:

Mild: Tanker om døden (ikke bare frykt for å dø), ønske om å dø (altså ikke våkne neste dag) osv.

Moderat: Tidligere selvmordsforsøk, tanker om å ta sitt eget liv.

Alvorlig: Konkrete selvmordsplaner, forberedelser, nylig selvmordsforsøk.

Endret av issomethingwrong
Nils Håvard Dahl, psykiater
Skrevet

Dette kan ikke listes opp i et slags fasitsvar. En slik konklusjon baserer seg på pasientens tilstand i dag (status presens), tidligere selvmordsrelatert adferd, risikofaktorer og beskyttelsesfaktorer. Det er ikke uten grunn at myndighetene krever at slike vurderinger skal gjøres av/diskuteres med spesialister.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...