Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har målt jernlageret mitt og det var lavt-4- jeg har tatt floradix + jerntabletter av den vanlige sorten. Nå må jeg øke til noe sterkere sier legen min, hva har dere å anbefale? Det blir en utredning av meg hvis ikke jernlageret mitt øker.

Gjest Stig Bruset, Allmenpraktiserende Lege
Skrevet

Kjære Simfa,

Lavt jernlager kan skyldes lite inntak eller opptak i kroppen, eller også stadig tap av jern gjennom blødninger. Det er derfor viktig å fastsette årsaken til det lave jernlageret. Jerntilskudd kan inndeles i tre hovedgrupper: Plantejern (som Floradix), hemejern (som er laget av tørkede blodprodukter) eller uorganisk jern som i sterke jerntabletter. Kroppen tåler ofte bedre organisk jern uten at man får plager og det %-vise opptaket fra tarmen er høyere. Likevel er det mere jern, ofte ca 100 mg, i de uorganiske jerntablettene og disse kan være nødvendige ved svært lave jernlagre.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...