Gå til innhold

Jeg planlegger mors begravelse....


Anbefalte innlegg

Gjest Marianne 45

Etter en oppvekst preget av mye mobbing og derigjennom en viss grad av overbeskyttelse har jeg en svært begrenset omgangskrets, og verken ektefelle, samboer eller kjæreste. I løpet av en gjennomsnittlig uke har jeg stort sett kontakt med kollegaene på jobben og min snart 85-årige mor som bor i nabolaget og som har vært enke etter at far døde for ca 10 år siden. Hun er frisk og sprek etter alderen, men stadig oftere tenker jeg på hva som vil skje den dagen hun går bort. Da vil jeg ikke ha noen å være fortrolig med, noen å drøfte tanker og dagligdagse hendelser og problemer med. Av og til blir jeg liggende våken om kvelden med disse tankene, og "planlegger" begravelse og slike ting. Jeg blir kaldsvett og tenker alltid det verste dersom det går lengre tid enn vanlig før hun tar telefonen, og dersom hun har glemt å låse opp ytterdøra når jeg kommer.. Jeg vet ikke helt om det er frykten for å bli helt alene som er størst, eller frykten for å eventuelt finne henne, eller hvordan jeg og min søster skal kunne klare å samarbeide om å håndtere det praktiske. Hun bor tross alt på en annen kant av landet, har egen familie, og har mer eller mindre kuttet kontakten med min mor og meg.

Har prøvd å ta opp dette "problemet" med min mor en gang, men slike ting ville hun slett ikke ha noe snakk om.. Innimellom tenker jeg også så egoistiske tanker at det hadde vært best om jeg sørget for å dø først for å slippe disse bekymringene.

Hva kan jeg gjøre for å bli kvitt denne bekymringen?

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/275156-jeg-planlegger-mors-begravelse/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Jeg kjenner meg igjen i deler av det du skriver. Nå er moren min endel yngre enn din mor, men bare tanken på alt ansvaret jeg vil få når hun dør plager meg allerede. Ikke selve begravelsen egentlig, for den tror jeg søskene mine klarer, men mer praktisk i det å være den eneste av familie i samme by.

Så jeg stresser med at alt liksom må være klart før hun dør, sånn at det blir minst mulig belastning på meg.

Har dessverre ikke noen gode tips..måtte vel være noe sånt som at det ikke er mulig å forberede noe sånt, begravelsen kommer uansett. Klarer ikke tenke sånn selv...

Planlegge begravelse ? Du burde heller legge tid og krefter på å få dine egne venner. Ta ett kurs, reis på tema ferie, gjør nor for deg selv.............det fortjener du.

Nettopp det tenkte jeg også. Forsøk å finne noen venner, begynne i kor, et eller annet kjekt. Blir det slik at frykten for å miste din mor tar for mye tid av livet, kan det være greit å snakke med en psykolog i 3-4 timer for å se om det er tanker som du kan få kontroll på.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...