Gå til innhold

Redd for leverskade/nhd


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg er livredd for å ha påført meg selv varig leverskade!

I mange år hadde jeg en fryktelig vanskelig jobb med mye mobbing. Sjefen avlyttet telefonen min, leste epost, ga meg ikke tilgang til nødvendig utstyr for å utføre jobben, men krevde likevel at jeg skulle utføre jobben like bra som de andre. Mye kjefting foran kunder. Jeg ble fratatt arbeidsoppgaver hvis jeg var kritisk. Nektet kontrakt, lønn, attest, referanse. Jeg er en svak person som har slitt med sosialangst etter mye mobbing. Og den vanskelige jobbsituasjonen ga meg fryktelig hodepine. Samtidig var dette en jobb med mye kundekontakt, og det var ikke lov å ha en dårlig dag i samhandling med kunder.

Så - for ikke å spy av smerte foran kunder, måtte jeg ta smertestillende tabletter. Paracet, Ibux og innimellom paralgin - når det gjorde så vondt at jeg ikke lenger kunne se/tenke klart. I løpet av ett år tok jeg dessverre tabletter nesten hver dag *lei meg*. Brukte masse penger på behandling hos fysioterapeut, kiropraktor og manuell terapi, uten særlig effekt.

Men så klarte jeg til slutt å få ny jobb. Og hodepinen forsvant, det var som å skru av en bryter når jeg visste at jeg ikke skulle tilbake til gamlejobben mer. Har ikke hatt noe hodepine siden årsskiftet, selv om jeg nå både jobber mer og har lengre reisevei, og har dermed ikke tatt en eneste tablett siden dentid. Har også klart å kutte ut et stort binge eating problem og et begynnende alkoholproblem (har ikke rørt alkohol og har ikke hatt en binge-episode siden jeg slutta i gamlejobben).

Men så er jeg livredd for at alle disse tablettene skal ha gjort varig skade på leveren min!!! At selv om jeg har det veldig bra nå, så kan dette ha ødelagt meg for livstid!! Er det noen måte jeg kan finne ut det på? (Har ingen plager, men vet jo at langvarig bruk av tabletter kan gi alvorlig leverskade!)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Tror det kommer an på hvor store doser du tok. Mange tar smertestillende i årevis uten å få skader. Men jeg tror det er værre hvis du har tatt store doser hele tiden. Hvor mange tok du om dagen da?

Gjest Har jeg gjort:)
Skrevet

Dra til legen å ta blodprøver. Er en rekke blodprøver som kan vise om det

er noe galt med lever:

ALAT

Gamma GT

ASAT

BILIRUBIN

ALT

Skrevet

for det første vil jeg si: at du har vært kjempeflink:o) som har klart å kutte ut tablettene og alkoholen! Så går du til legen og tar Blodprøver!Fortell din Historie og hva du er redd for. Lykke til videre med den nye jobben:0)

Nils Håvard Dahl, psykiater
Skrevet

Det er svært usannsynlig at leveren din er skadet. Noen helt enkle prøver hos legen din vil avklare dette.

Oleander1365380625
Skrevet

Leveren er også unik på grunn av sin evne til å lege seg selv (ingen andre indre menneskeorganer klarer dette). Bare 25 prosent av leveren trenger å være intakt for at den å vokse ut til normal størrelse igjen.

Wikipedia

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...