Gå til innhold

Har bare Norske barn verdi? Hurra for Norge!


Anbefalte innlegg

Nesten 80 mennesker døde den 22/7-11 og media konsentrerer seg omtrent bare om Utøya.JA det er trist at vi har mistet våre barn,men døde det ikke noen voksne i regjeringskvartalet også mon tro? Jeg vet at "kvinner og barn går først",men må det gjøres 150%? Hva med å tone ned ABB og alle drapene på Utøya så de overlevende får "slikket sine sår"?Kankje de voksne i Oslo trenger noe sympati?

Ser med sjokk en dokumentar laget av BBC om barnehjems-barn i Bulgaria.Er barnet ditt blind,døv eller har andre funksjonshemminger er det hvist bare å stue de bort som en tidligere kommunist-stat.Bulgaria henger jammen langt etter selv i øst-europeisk standard.Ungarn og Polen har nok mye bedre standard.Tipper at de "fattige landene" Italia og Hellas tar bedre vare å sine barn.Mange av disse barna dør før de er 12 år gamle.Tviler sterkt på at mer en 25% blir voksne og kan fungere selvstendig.

Så blir spørsmålet,hvilke barn er viktigst? De som ble 18 og 20 år gamle,eller de som døde lenge før den tid? Som humanisk og agnostiker ser jeg at hjertevarme er noe vi nordmenn muligens må lære av andre folkeslag.Vi er litt vel stolte,litt vel velykkede i vår oljedam og bør jekke oss ned ganske mange hakk.Det hjelper ikke å være verdens rikeste nasjon om vi bare dyrker oss selv og er navlebeskuende.

JA,Det er ille at Statoil roter seg bort i "skitten olje" i Canada.JA det er ille at vi ikke altid klarer å holde vår sti ren,men vi er nok ikke fult så uskyldige som vi tror.Mye rart skjedde under krigen 40-45 som aldri vil bli kjent.Det er mange nordmenn i usa som stemmer republikansk og kan være med på å ødelegge verdens økoomi lang tid fremover.

Det er ikke nødvendig å gå helt tilbake til Vikingetiden for å finne monstre eller kriminelle nordmenn.Bare nevner Quisling og Rinnan i forbifarten.Ja da Ibsen Munch og Grieg.Men hva med Hamsun? Var han nazist?

Nei kjære gamle Norge fei for din egen dør og slutt å tro at 80 døde nordmenn har høyere verdi enn 80 døde barn i Sudan,

Vietnam,Kambodia,Afganistan eller Irak.De fleste ble aldri 10 eller 12 år.Kankje under 10% ble 18?

I Canada får indianerne kreft og Statoil og Alberta forurenser deres mat og vann.Hurra for Statens eget Oljeselskap so har gjort oss rike på andres ulykke!

Kankje vi må øke vår avlat til verdens sulte og syke? Hva med 1 milliard per år? Høres passende ut for meg.Tror neppe at oljefondet vil skrumpe nevneverdig de neste 5 år.

Hurra for verdens rikeste og høyest på pæra!

Fortsetter under...

Ungene i Bulgaria får det neppe verre av at vi sørger over de som døde i terrorangrepet. Det er også lov å ha mer enn én tanke i hode samtidig - og man kan hjelpe begge. Og selvsagt skal man sørge over de døde, og angrepet på demokratiet.

I øyeblikket gir vi under 90 øre per 100 kr i BNP. Det kan med fordel økes.

Med vennlig hilsen

Ungene i Bulgaria får det neppe verre av at vi sørger over de som døde i terrorangrepet. Det er også lov å ha mer enn én tanke i hode samtidig - og man kan hjelpe begge. Og selvsagt skal man sørge over de døde, og angrepet på demokratiet.

I øyeblikket gir vi under 90 øre per 100 kr i BNP. Det kan med fordel økes.

Med vennlig hilsen

Enig med deg, Sør.

Ungene i Bulgaria får det neppe verre av at vi sørger over de som døde i terrorangrepet. Det er også lov å ha mer enn én tanke i hode samtidig - og man kan hjelpe begge. Og selvsagt skal man sørge over de døde, og angrepet på demokratiet.

I øyeblikket gir vi under 90 øre per 100 kr i BNP. Det kan med fordel økes.

Med vennlig hilsen

Foreslår i alle fall 10 kr.

''Så blir spørsmålet,hvilke barn er viktigst? ''

Det går da fint an å ha to tanker i hodet på en gang. De som på død og liv skal gjøre ting til enten eller er veldig snevre i sin tankegang.

På den annen side er det helst sånn at uansett så er enhver seg selv nærmest. Og det har vi lov til å være. Situasjonen for barnehjemsbarn i Bulgaria, eller fokuset på den, ville ikke vært annerledes om hendelsene 22. juli ikke hadde skjedd. Å tro noe annet er i beste fall naivt.

Annonse

Gjest kom ikke her!!!!!

Det er dessverre MYE forferdelig som skjer på denne jorden,

og våre tanker er med alle, vi får alle hjelpe så best vi kan.

Det er ikke mindre synd i de på Utøya pga alle sultofrene osv...

Men det som skjedde der rammet oss så direkte, vi er et lite land, det er alltid noen som kjenner noen... og vi vet jo at sorgen kjennes sterkere på hjertet om det er noen vi kjenner. Vi ser alle nyheter og ser krigsherjinger og sultofre og gråter nok en skvett, men vi klarer liksom å "leve" normalt for det,

men dette som skjedde 22. rammet oss så personlig,

klart vi kjenner mer på det og klart vi snakker mer om det!

Og tenk at en gal mann kommer der og plaffer ned uskyldige ungdommer som er på camp og har det så kjekt... tenk frykten de følte der de la på sprang, hoppet i vannet, gjemte seg i busker, det er ikke til å beskrive.

Så kom ikke her og kjeft på oss for at dette har gått inn på oss.

For det har det! på samme måte som krig og sult og all mulig elendighet og naturkatastrofer har... men dette er helt NÆRT og mange av oss kjenner eller er i familie med de skadde og drepte. Så kom ikke her!

Foreslår i alle fall 10 kr.

Tror du må slå opp BNP i ordboka. Det er summen av alt som produseres i løpet av et år, ikke inntekten til staten.

Norge har et BNP på ca 2500 milliarder. Du mener altså at vi burde gi 250 milliarder i hjelp hvert år. Da hadde oljefondet fort fått bein å gå på.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...