Gå til innhold

Blakk :( Billige middager?


Anbefalte innlegg

Gjest Blakk til 15. feb

Siden mannen ikke har fått lønn denne mnd. sitter vi igjen med 600 kr til mat frem til jeg får lønn på tirsdag. har heldigvis sjampo, bleier, dorull osv. så må kun ha melk, brød, og middager. Tenger tips til gode og billige retter? Eller retter i det hele tatt, hehe.

Har kalkunpølser i frysern -så skal lage makaronigrateng en dag. Suppe og pannekaker en dag, kyllingfilet med ris en dag. Det er dette jeg har ting til. Da har jeg middager fram til lørdag. Hva skal vi ha søndag, mandag og tirsdag? Litt av penga går til brød og melk, bare det er 60,- kr.lapskaus kanskje? Mat er dyrt!

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/375825-blakk-billige-middager/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Grønnsakssuppe? Lag en stor kjele så varer den i to dager. Om det blir stusselig uten kjøtt så se om du ikke har noe i fryseren som kan brukes, evt. bruk pølser i skiver eller noe. Karbonadebiter er ikke godt i suppe. :o|

Karbonader på brødskive er godt - ostesmørbrød også, det har vi rett som det er. :o)

Helt alvorlig - har du ikke noe annet i fryseren?

Hvis du virkelig ikke har det, så er jo poteter billig. Bakt potet er godt, man trenger ikke kjøpe de store potetene, går helt fint å bake små poteter også. Ha bogskinke og mais til sammen med en smørklump.

Brød: Med mindre dere kjøper gammel kneip blir det vel fort vekk billigere å bake brød av ferdigblandinger? Melk er ikke livsnødvendig for en dag eller to.

Coop har billige matvarer som er på vei til å gå ut på dato, forresten, der er det mulig å gjøre et skikkelig kupp. Steik, f.eks., om den koster litt mer i innkjøp så varer den til et par middager samt som pålegg.

Det er litt gøy å måtte tilpasse seg lommeboka, og se hva man greier å tyne ut av kronene innimellom. Se på det som et kunsstykke! :-)

Gjest Elextra

En frossen høne koster under hundre i noen supermarkeder - og fra den kan du få en vidunderlig stor og billig suppe eller hønsefrikassé. Fordrer selvfølgelig kjøp av litt grønnsaker også, men skulle greit gi to middager til en liten familie. Du nevner kylligfileter, og det er godt, men er svært lite mat for pengene.

Annonse

Gjest ambrose

Bak brød eller rundstykker! Det er billigere enn å kjøpe brød, og det metter mer. Kjøp en pose havregryn som du både kan bruke i brød, og som dere kan lage til havregrøt. Billig, sunt og mettende.

Tøm frysen, og bruk det du har der.

Godt forslag. Brød er veldig dyrt!

Kålrabbistappe med stekte pølser og potet. Det er også noe en kan ha i ett par dager. Kommer an på hvor mange dere er, men en stor porsjon kommer vel på 70-80kr. Kålrot til 30.-(da blir det masse, jeg har skjært opp kål til det idag), røkte kjøttpølser - kommer du til en Remabutikk har de storpakker med kjøttpølser - så bare der har du middager..(pølse, makaroni, potet feks)

Så kålrabbistappe med stekte pølser og potet

og/eller

Pølse, makaroni og potet.. kan jo ha noe grønnsaker til så blir det litt sunnere

Gjest hilsen en student

Er det bare deg og mannen din? Isåfall ville jeg ikke hatt kjøtt hver dag, det er dyrt. Havregrøt en dag og omelett en dag (kan kjøpe sånn stor pakke til under 30 kr, da får du også proteiner). Spagetti og tomatsaus (kjøpe en boks hakkede tomater,koster i 10 kr på kiwi). Dersom du vil ha litt grønnsaker, kjøp frosne grønnsaker, kan få en pakke til 10 kr.

(Dersom det også er barn må dere kanskje ha litt mer "ordentlige" middager pga næringsstoffer?)

Gjest hilsen en student

En frossen høne koster under hundre i noen supermarkeder - og fra den kan du få en vidunderlig stor og billig suppe eller hønsefrikassé. Fordrer selvfølgelig kjøp av litt grønnsaker også, men skulle greit gi to middager til en liten familie. Du nevner kylligfileter, og det er godt, men er svært lite mat for pengene.

Kyllingfileter trenger ikke nødvendigvis være så dyrt, man kan få en pakke på 2 kg fileter til rundt 100kr på kiwi eller rema.

(Men kan selvfølgelig ikke prioritere det når man kun har 600 kr på kontoen, men kjøper man når man har litt penger har man en stund)

Annonse

Gjest Elextra

Kyllingfileter trenger ikke nødvendigvis være så dyrt, man kan få en pakke på 2 kg fileter til rundt 100kr på kiwi eller rema.

(Men kan selvfølgelig ikke prioritere det når man kun har 600 kr på kontoen, men kjøper man når man har litt penger har man en stund)

Jeg glemmer at en kan finne såpass rimelige kyllingfileter - jeg tenker på de ferske i gul innpakning, som vel koster nærmere en femtilapp for to.

candyqueen_83

Kyllingfileter trenger ikke nødvendigvis være så dyrt, man kan få en pakke på 2 kg fileter til rundt 100kr på kiwi eller rema.

(Men kan selvfølgelig ikke prioritere det når man kun har 600 kr på kontoen, men kjøper man når man har litt penger har man en stund)

Jeg tror ikke man får såpass billig kyllingfilet lenger. Jeg liker godt de fra first price, og på kiwi koster de 160-170 kr for 2 kg nå.

Gjest luftslott

Har du en Jokerbutikk i nærheten , har dem Gilde karbonader til 29.90 denne uka : ) 800g

For ikke så lenge siden kjøpte jeg en hel, rå kylling på Ica for ca 40 kr. Da har man to fileter, to lår og en helt utmerket suppebasis, frosne grønnsaker til suppa koster ikke mye. Ellers er det greit å gå for sånt som kan være både middag og pålegg, som fiskepudding, fiskekaker eller kjøttpudding. Kjøp ris på innvandrerbutikk, da får du mye for pengene, eller linser. Drikk vann til maten.

Jeg tror ikke man får såpass billig kyllingfilet lenger. Jeg liker godt de fra first price, og på kiwi koster de 160-170 kr for 2 kg nå.

De på Prix koster også 160 for 2 kg, tror jeg. De er veldig gode, synes jeg - nesten bedre enn ferske... Store og gode. Kjøpte noen billige et annet sted en gang (Rema, tro?) - og de var slintrete.

Her blir det litt generelle råd, ikke bare om middag... Unngå svinn, ikke kjøp for mye om gangen, frys ned det som ikke brukes med en gang. Men ting som holder seg, kan kjøpes i større pakninger. Dere er to voksne? Unngå alt som er pakket i posjonspakninger beregnet på en person. Ikke følg datostemplingen slavisk; se, lukt og evt smak på maten, den kan være like god lenge etter utgått-dato. Eller den kan være skjemt lenge før, særlig om pakken har vært åpnet. Frukt/grønt: Velg det billigste alternativet når det er flere som er like bra (dere må ikke ha røde epler hvis det finnes billige grønne epler, eller pærer) - men ikke så billig at det enten må skjæres bort mye, eller det ikke smaker godt så alt må kastes. Havregryn, enten "rå" med melk, eller som grøt. Styr unna de "kjappe og ferdige" produktene (hurtigris, boil-in-bag, kakemiks, havregrøtmiks osv). Bønner og linser, og kjøttdeig fra Rema, er gode og billige proteinkilder. Jeg er spesielt glad i laks, så jeg ville anbefalt det, men dere må jo følge deres smak :-) .

Jeg glemmer at en kan finne såpass rimelige kyllingfileter - jeg tenker på de ferske i gul innpakning, som vel koster nærmere en femtilapp for to.

2 kg for en drøy hundrings har jeg aldri sett og jeg har handlet kylling på både Rimi, Kiwi, Ica og Rema. Kiwi har i alle fall 1200 g til rundt 120,- såvidt jeg husker. Det er forøvrig de største kyllingfiletene jeg noen gang har sett!

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...