Gå til innhold

Har du sataniststjerne i vinduet?


Anbefalte innlegg

Vi har tre stjerner, to femkanta og en sjukanta, og alle de peker rett vei (taggen oppover) - bortsett fra den sjukanta, men det tror jeg ikke er satanistisk... men oppnedstjerne - har dere sett skrekkfilmene? Så er det satans tegn! http://www.adressa.no/kultur/2015/12/02/Dette-er-bare-helt-feil-11877805.ece

fysj helligbrøde!!!!! 

 

 

Anonymkode: c13b7...068

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/408788-har-du-sataniststjerne-i-vinduet/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Annonse

Vi har tre stjerner, to femkanta og en sjukanta, og alle de peker rett vei (taggen oppover) - bortsett fra den sjukanta, men det tror jeg ikke er satanistisk... men oppnedstjerne - har dere sett skrekkfilmene? Så er det satans tegn! http://www.adressa.no/kultur/2015/12/02/Dette-er-bare-helt-feil-11877805.ece

fysj helligbrøde!!!!! 

 

 

Anonymkode: c13b7...068

Ja:-)

vi har sataniststjerner, flere, 

de skal jeg la henge, til de flestes glede og til satanistenes glede.-)

det er jo bra man kan være glade for noe, samtidig, :lol:

Jeg fikk pentagramsmykke i julegave av en venninne en gang. Jeg ble litt støtt..

det var to typer, det ene ligner jødestjernen og det andre en femkantet stjerne. Dyrets tegn som noen sier... de to taggene oppe symboliserer horn.

 

Anonymkode: c13b7...068

Har to stjerner, begge har 7 takker. Men jeg hadde ikke blitt mørkredd om de hadde hatt fem, for å si det sånn. Agurknytt i desember. Dessuten er vel feiring i desember en hedensk skikk som var vanlig lenge før Norge ble kristnet.

Det har nok mest med handelsstanden å gjøre... advent er jo kristent, men ikke en fest. Jeg har aldri hørt om norrøn feiring i forkant av midtvinterblot. Derimot er det norske tradisjoner for å leve nøkternt før juleaften (i julestria), hvor det så braker løs med overfloder. Dette har kapitalistene fått oss til å gå litt bort i fra. :) Nå kan vi kjøpe 300 g pepperkaker for kr 3,90 helt fra oktober...

Det bli lite overskudd av så latterlig lav pris, vel.

Anonymkode: 80ff5...ce0

Annonse

Sjefen for Bunnpris sa at de solgte ribbe til 30 kr, men kjøpte den for 80... han var oppgitt over dette. Såklart var han mest oppgitt over egen lommebok, men jeg er litt enig. Ikke med tanke på ribba, men de pepperkakene (Berthas tror jeg de het, de til 3,90). Det er bare søppel...! Men jeg kan jo bare la være å kjøpe selv, noe jeg forsåvidt også har gjort.

Svineribba har prismessig blitt simpel mat. Den er så billig før jul at folk kjøper den og bruker den som hundefòr. Men vi tar det igjen, vi som spiser pinnekjøtt, for vi betaler blodpris for god vare. :D 

Fredag hadde Rema pepperkaker til en krone boksen, surkål til en krone og 1.5 liter julebrus for 3,50 + pant. Det er helt vanvittig. Men her i kommuna ligger han som driver Rema på inntektstoppen, så jeg handler så billig med god samvittighet. :) 

Jeg har to stjerner med spissen ned, og jeg har faktisk tenkt bevisst på at det er et eller annet med de stjernene som ikke er helt som de andre jeg har, men har ikke koplet dem mot satanisttjerner! Men husker jo nå at jeg faktisk var litt opptatt av det i ungdomstida... Kommer imidlertid ikke til å bytte dem ut - er veldig glad i akkurat de to stjernene :-)

Men pepperkaker på boks og julebrus... mmmmmm, kulinarisk opplevelse. Ev. meningsløs forsøplling og oppfeting av barna. Lurer på hva Eyvind Hellstrøm mener om dette... tror han ligger under dyna og griner helt frem til lille julaften.

Har en sønn som spiser både pepperkaker på boks og drikker julebrus, og han er lang og tynn som en bønnestengel uansett hva han hiver innpå. Sunt er det neppe uansett, altså. :D Og Hellstrøm er den jeg bekymrer meg minst for av alle, han kan bare ligge under dyna og grine. Han mangler totalt kontakt med "vanlige folk" sine spisevaner.

Det handler om å ikke ødelegge barns sans for mat. Ved å fôre dem med pepperbaker på plastboks og julebrus på 1,5 litere så ødelegger man deres naturlige fornuft i forhold til mat. Det er rett og slett umoralsk, siden det kan få alvorlige konsekvenser senere i livet. Vi ser jo allerede hva som har skjedd med de som begynte med "Hubba Bubba" etc, hvor dårlig sans mange av dem har fått for mat - det går i Grandiosa og fryste pommes frites. Det er ikke som på 50-tallet hvor man lagde skikkelig mat - det var mindre eksklusiv mat, mindre kostbar, men det var skikkelig, det var ikke disse posesuppene og det som verre er. Og hva er resultatet? Jo i 2015 er det langt flere som lider av overvekt enn på 50-tallet, og livsstilssykdommer er det mye mer av, om en ekskluderer tobakk. Nå får foreldre snart begynne å ta ansvar, og ikke skylde på myndighetene og skolen. Det er mor og/eller far som har hovedansvaret for at barna skal få det best mulig og fungere best mulig i voksenlivet.

Det var litt av en suppe - er det noe ironi jeg ikke skjønner her? 

Jeg har da ikke skyldt på noen, jeg forstår bare ikke hvordan pepperkaker og brus i jula, altså ikke resten av året (og ikke fra oktober til februar, men i jula) kan være årsak til overvekt og livsstilsykdommer.  OK, i min barndom var pepperkakene i papirpose og julebrusen på glassflaske, men det er da ikke emballasjen som er avgjørende? 

Jeg tror ikke det finnes noen sammenheng mellom pepperkaker i jula og Grandiosa resten av livet.  Hva Hubba Bubba har med saken å gjøre, forstår jeg heller ikke (hm - kanskje juletyggis er en forretningsidé?) 

Jeg har ett veldig tydelig juleminne som har med godterier å gjøre:  Hver 1. juledag fikk min søster og jeg dele en hel pose Twist (altså plastinnpakket billigkonfekt) sammen med våre to fettere.  Jeg venter fremdeles på de alvorlige konsekvensene dette vil få for voksenlivet mitt :P

Endret av laban

Poenget er at dette er skrot. Det ødelegger for et sunt forhold til kvalitetsmat. Barn er mer utsatt enn voksne. Selv om du og 3 andre barn - totalt 4 stykk mennesker - har et sunt forhold til mat i deres voksne liv, så betyr ikke det at det er ubetydelig samfunnsmessig.

Og hvis du ikke ser fellesnevneren mellom pepperkaker til 1 kr, julebrus på 1,5 litere, grandiosa og hubba bubba, så bør du kanskje tenke litt grundigere på dette?

Emballasjen har mye å si. Hvis det er bare en diger, billig kartong så innbyder den til å bare glefse i seg det skrotet som finnes i den, men hvis det er pent innpakket i små porsjoner så får man mer respekt for innholdet og koser seg mer, i stedet for å bare "få det i seg". Ser du virkelig ikke hvorfor dette er viktig for utvikling av et sunt forhold til mat?

Og Twist er lang i fra på samme sted på skalaen som Berthas Pepperkaker, First Price Julebrus, Hubba Bubba og Pizza Grandiosa. Twist er en relativt dyr sjokolade sett i forhold til andre sjokolader i en vanlig kolonial (se f.eks. på 200 g First Price til 15-16 kr, eller en diger Crispo). Dessuten er det pent innpakket, slik at man får respekt. Men pepperkaker sleng i en plastboks til 1 kr? Eneste måten man kan få glede av noe slikt er å spise MASSE. Og de pepperkakene er ikke noe sunnere enn Twist, jeg vil tippe de derimot er verre å spise.

Det handler om samfunnsmessig fornuftig syn på mat, det handler ikke om enkeltpersoners sannsynlighet for å få et dårlig kosthold.

Jeg skjønner selvfølgelig at dette ikke handler om meg og fetterne mine, men det som fikk meg til å gå inn i tråden, var din påstand om at pepperkaker var meningsløs oppfeting av barn.  Jeg klarer ikke å se enorme konsekvenser for verken enkeltpersoner eller samfunnet om man spiser pepperkaker og drikker julebrus en drøy uke hvert år.  Vi setter aldri fram hele boksen uansett, og jeg vet faktisk ikke om ungene noen gang reflekterte over at kakene hadde ligget i metallboks i stedet for plast.  Det er ytterst sjelden at jeg serverer noe som helst i emballasjen.  Min yngste glefset i seg alle julekakene han fikk da han var i den verste "slukealderen", jeg tror dessverre ikke han tenkte et øyeblikk på at jeg hadde bakt dem selv.   

Er det først og fremst prisnivået eller kvaliteten du reagerer på?  Man kan bli minst like feit av Cola til ordinær pris som av First Price Julebrus, vel?  Jeg er helt enig i at det ikke er nødvendig å drikke 1,5 l på én gang, men hvis man nå gjør det noen dager i jula og holder seg unna resten av året, tror jeg samfunnet klarer den påkjenningen.  Jeg er også enig i at det neppe er noen gastronomiske kvalitetsprodukter i boksene med julekaker, men tror du alle barn automatisk får et annet syn på mat når de blir voksne, hvis man kjøper de dyreste? 

Jeg synes Hubba Bubba er noe illeluktende griseri (jeg har lav toleransegrense for tyggegummistank), men jeg forbinder det ikke med jul eller pepperkaker.  Og jeg skal love deg at i den settingen jeg omtalte ovenfor, ble det ikke vist fnugg av respekt for Twistposen.  

 

Jeg skjønner selvfølgelig at dette ikke handler om meg og fetterne mine, men det som fikk meg til å gå inn i tråden, var din påstand om at pepperkaker var meningsløs oppfeting av barn.  Jeg klarer ikke å se enorme konsekvenser for verken enkeltpersoner eller samfunnet om man spiser pepperkaker og drikker julebrus en drøy uke hvert år.  Vi setter aldri fram hele boksen uansett, og jeg vet faktisk ikke om ungene noen gang reflekterte over at kakene hadde ligget i metallboks i stedet for plast.  Det er ytterst sjelden at jeg serverer noe som helst i emballasjen.  Min yngste glefset i seg alle julekakene han fikk da han var i den verste "slukealderen", jeg tror dessverre ikke han tenkte et øyeblikk på at jeg hadde bakt dem selv.   

Er det først og fremst prisnivået eller kvaliteten du reagerer på?  Man kan bli minst like feit av Cola til ordinær pris som av First Price Julebrus, vel? 

Det stemmer nok det, vel.

 

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...