Gå til innhold

Psykisk helsevern i gjørma?


Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

– Psykisk helsevern begynner å likne en firehjulsdrevet SUV som spinner i gjørma. Den sluker bensin, men kommer ingen vei.

Det skrev psykolog Janne Horgen Friberg i Klassekampen 19. mars, samme dag som hun deltok i debatt på Litteraturhuset i Oslo om styring av psykologers praksis. 

Blant publikummere Psykologtidsskriftet snakket med etter debatten, vakte dette utsagnet til debattant Horgen Friberg noe oppsikt:

– Sterke krefter ønsker å strømlinjeforme behandlingen i psykisk helsevern ytterligere ved å innføre standardiserte behandlingsforløp basert på diagnoser. Dette vil øke graden av oversikt og kontroll, men ingenting tyder på at det har behandlingseffekt, sa hun.

I en sterk og tankevekkende artikkel i Matrix - Nordisk tidsskrift for psykoterapi («New Public Management og helseprofesjonenes ansvar») beskriver den norske psykologen Janne Horgen Friberg et psykisk helsevern som krakelerer under presset fra de markedsliberale prinsippene som nå rår i helsevesenet. Flest mulig pasienter skal behandles på kortest mulig tid for stadig mindre penger.

http://www.psykologtidsskriftet.no/index.php?seks_id=440895&a=3

Står det virkelig så dårlig til, og fungerte det bedre tidligere?

Anonymkode: 6088f...fa3

AnonymBruker
Skrevet

Våre politikere har i sett til USA når de lager ny helsepolitikk, vi har fått et system der det er satt en pris på hva det koster å behandle de forskjellige sykdommen altså hver sykdom sin pris.Men med dette systemet blir det også et problem at en  del sykdommer  er veldig dyr å behandle i forhold til hva vi får igjen for pengene i form av at pasienten blir frisk eller hvor mye lenger pasienten vil leve med denne kostbare behandlingen.

Og her kan vi og begynner å se et skille mellom de som har helseforsikring og de som ikke har det.Og det er urettferdig, vi kan ikke ha et to delt helsevesen der om du har forsikring skal avgjøre om du får den beste behandlingen eller i værst fall avgjøre om en skal få leve eller dø.Så her må myndighetene bestemme seg for om vi skal ha et fullt ut helsevesen dekket av det offentlige eller om vi skal ha et privat helsevesen der vi alle må ha helseforsikring. For vis det offentlige helsevesenet ikke kan tilby oss den beste behandlingen så må vi få muligheten til å velge noe annet. 

Sånn som det har utviklet seg de siste årene med mer og mer private helsetilbud gjør at mange ikke kan benytte seg av det da de ikke har sjans for å få helseforsikring pga tidligere eller pågående sykdom. Og det må staten ta høyde for. 

Så har vi fått pakkeforløp for en del sykdommer, spesielt kreft ,der pasientene med dette  har fått en del nye rettigheter når det gjelder tid fra misstanke om sykdom til utredning og behandlings start.Det kan være bra ,og skal sikrer at alle med feks en type kreft får lik behandling uavhengig av hvor i landet de bor.

Men når det kommer til psykiatrien kan pakkeforløp bli vanskelig, for i psykiatrien må pasienten gjøre mye av jobben for å bli frisk selv.Pasientene har ofte flere og sammensatte problemer, som det er vanskelig å få inn i noen for for pakke .Mennesker er også forskjellige når det kommer til personlig ressurser, noen er flinkere enn andre til å jobbe med seg selv enn andre ,og noen har bedre selvinnsikt enn andre .Det er også stor forskjell på pasientenes sosiale nettverk osv.Alt dette må tas med i et pakkeforløp og da kan jeg ikke se hvordan det skal være mulig med noe pakkeforløp i det hele tatt i psykiatrien. 

 

Anonymkode: de0b4...227

AnonymBruker
Skrevet

At midler til psykiatrien kuttes og behandlingsplasser/døgnplasser legges ned er slik det har vært i flere år.

Nå med disse pakkeforløpende så vil veldig mange få en lite tilfredstillende behandling.

Psykologer blir pålagt ett skjemavelde uten like som ikke hjelper pasienten og reduserer behandlingstiden de får.

De som jobber innen psykiatrien er jo fortvilet over utvklingen, men politikerne skjønner ikke bæret.

Samfunnsøkonomisk hadde vært mere lønnsomt med mere midler til psykiatrien og færre, særlig unge som blir uføre og får livet ødelagt.

Dessverre med dagens opplegg så øker antall psykisk syke og antall selvmord stiger, vet ikke hvor lenge det kan fortsett før noen fornuftige politikere innser dette?.

Anonymkode: fdfef...1bc

Nils Håvard Dahl, psykiater
Skrevet

Skal svare skikkelig når jeg kommer hjem til Pc. På mobil blir det kortversjon.

En del psykologer som har drevet helt utenfor vitenskapelig grunnlagt psykoterapi sutrer nå nå myndighetene vil ha dem til å drive med noe fornuftig for fellesskapets penger.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...