Gå til innhold

ICD-10, skjønner ikke dette, NHD.


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg lurer på hvor grensen for diagnosene "tilbakevendende depressiv lidelse" og "bipolar lidelse" egentlig går?

Leser i icd-10 at tilbakevendene deppressiv lidelse fremdelses bør brukes, hvis det er tegn til kortvarige episoder med mildt hevet stemningsleie, umiddelbart etter en depressiv episode. (Er det sånn at hypomani må opptre helt adskild fra depresjon?)Dette skulle gjelde særlig om oppstemtheten var et resultat av behandling mot depresjon (det vil vel si f.eks antidepressiv behandling).

Hvordan kan man da skille på dette og hypomani som en del av bipolar lidelse? Det sies jo at de som får hypomane episoder (som jo også noen ganger bare varer i et par dager, og det må jo defineres som kort episode) utløst av medikamenter, likevel er bipolare! Jeg synes dette tilsammen ble litt uklart. Kan du forklare meg forskjellen, NHD?

Videoannonse
Annonse
Gjest ritalill
Skrevet

Håper NHD tar seg tid til å svare på dette, dette er et spm som jeg også lurer veldig på.

Er det bare slik at det regnes som normalt å være litt oppstemt og glad den dagen man kjenner at depresjonen har avtatt?

mvh

Nils Håvard Dahl, psykiater
Skrevet

Jeg ville ha vurdert dette som en bipolar III, og behandlet det som en bipolar lidelse.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...