Gå til innhold

Ultralydteknologi - abort


Anbefalte innlegg

Fortsetter under...

Gjest hos oss

Jeg synes det er helt sykt at man bare setter ny ultralydteknologi i forbindelse med abort,i stedetfor å se hvilke flotte muligheter dette gir. Den nye teknologien du refererer til, kan bl.a. oppdage brystkreft og andre svulster ekstremt mye tidligere enn før.

http://www.aftenposten.no/forbruker/helse/article.jhtml?articleID=723777

http://www.aftenposten.no/forbruker/helse/article.jhtml?articleID=723778

Gjest lis@bet

Er dette en diskusjon om hvorvidt vi skal benytte oss av ultralyd overhodet, eller bare hvor tidlig vi skal ta det i bruk? For utfallet blir vel det samme, uansett om misdannelsen oppdages i 5. eller 18. uke. På nyhetene i dag sa de noe om at de fleste aborter her i landet skyldes at barnet har misdannelser som er uforenlige med liv, som at det mangler hjerne o.l.

Downs kan likevel ikke oppdages før i ca 12. uke såvidt jeg har skjønt, pga at utvikling av nesebein og nakkefold ikke skjer før da. Og det er ikke alle utviklingsforstyrrelser som kan oppdages før fødsel heller, med dagens teknologi. Så et samfunn fritt for funksjonshemmede kommer vi ikke til å få med det første.. hvis det var det du antydet i innlegget ditt.

Jeg begriper ikke hvorfor vi ikke skal kunne benytte oss av all teknologien vi jobber hardt for å utvikle. Norge er en av de store bidragsyterne i denne utviklingen, og samtidig er vi av de mest restriktive i forhold til å benytte oss av det.

Det er jo lov å si nei til ultralyd også, men jeg synes det er overgrep mot vordende foreldre å nekte dem å bruke ultralyd for å finne ut så mye som mulig om fosteret. En abort i 5. uke vil sannsynligvis ikke gjøre like mye vondt som en senabort (min antagelse), og man kan raskere sette i gang med et nytt forsøk.

Å vite mest mulig om barnet før det fødes er til stor fordel for både foreldre og samfunn. Hvis myndighetene ikke ønsker et utvelgelsessamfunn, må de jammen sette i gang med å legge forholdene bedre til rette for funksjonshemmede i samfunnet!!

Det er ingen ting som tyder på at det scenariet du skisserer kommer til å bli en realitet med det første.

I dag har man mange muligheter til å oppdage sykdommer, misdannelser og andre avvik hos fosteret, både ved hjelp av UL og fostervannsprøve.

Til tross for dette, og det faktum at vi har hatt fri abort i omlag 30 år, er ikke aborttallene økende. Tvert om, de har gått nedover.

Det viser vel ganske tydelig at abort ikke er en lettvinn og grei løsning for de fleste.

Jeg deler derfor ikke din frykt på området.

Det er ingen ting som tyder på at det scenariet du skisserer kommer til å bli en realitet med det første.

I dag har man mange muligheter til å oppdage sykdommer, misdannelser og andre avvik hos fosteret, både ved hjelp av UL og fostervannsprøve.

Til tross for dette, og det faktum at vi har hatt fri abort i omlag 30 år, er ikke aborttallene økende. Tvert om, de har gått nedover.

Det viser vel ganske tydelig at abort ikke er en lettvinn og grei løsning for de fleste.

Jeg deler derfor ikke din frykt på området.

Aborttallene går ned pga. reseptfri angrepille kom det frem i forrige uke. Aborttallene er redusert med 2000 ca. pr. år.

Annonse

Angela1365380318

Jeg synest det er mest positivt. For det første dersom det skulle vil overleve etter fødselen, få et meget kort liv eller et uverdig liv, så tror jeg mentalt sett at det er best for foreldrene å ta abort så tidlig sopm mulig i svangerskapet.

Jo lengre tid det går, jo mer knyttet vil de bli og jo hardere blir en abort.

Kansje enkelte burde få tatt abort dersom det ble påvist mindre skavanker, som handicap eller hjerneskade, men det er vel minimalt som skan sies så tidlig. Fordi de rett og slett føler at de ikke kan ta vare på og støtte et slikt barn så mye som det trenger.

Men la det bare være sagt, jeg er i mot et samfunn der alle er "perfekte" Downssyndrom og andre sykdomer der personen kan få et fulverdig liv, fordi om de ikke er akkurat som oss andre bør ikke renskes ut.

Men det er ikke alle som tanker det arbeidet det er med et barn som er andreledes, mange av de forblir barn hele livet..

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...