Gå til innhold

Medisin et teknisk fag


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei!

''Legers opplæring er tradisjonelt teknisk og ikke dannelsesorientert; med lite vekt på relasjonsforståelse og styrking av etisk bevissthet. Stadig mer privatisering og markedsliberal tenkning i medisinen øker derfor faren for at enkeltleger kynisk eller tankeløst utnytter pasienters uvitenhet og statens betalingsvilje.''

Det er jo synd men en realitet.

''

Legens maktpotensialer i lege-pasient-forholdet kan grupperes i fire:

Teknisk makt. Legen tilskrives håndverksmessig kyndighet, innsikt i kroppens funksjoner og god dømmekraft i tekniske sykdomsspørsmål, basert på naturvitenskapelig utdanning og praktisk erfaring.

Byråkratisk makt. Legen forvalter økonomiske goder som sakkyndig for trygdevesenet, vokter tilgangen til spesialistvurderinger, kostbare undersøkelser og medikamenter, avgjør den enkeltes rett til førerkort, visse yrker og utdanninger m.m.

Relasjonssmakt. Legen er tekniker, men også et medmenneske med kjentmannskompetanse og autoritet på lidelsens felt. Legens forståelse, bekreftelse og trøst innebærer derfor, i tillegg til den umiddelbart lindrende effekt av medlidenhet, en særlig innsiktsfull vurdering av pasientens situasjon og en legitimering av lidelsen som reell og verdig.

Symbolmakt. Sykdom og kriser bringer eksistensielle spørsmål til overflaten og truer menneskets livssammenheng og selvforståelse (Giddens 1996). Medisinen er en urgammel samfunnsinstitusjon som representerer håp, mening, redning, og som til alle tider har vært sammenvevet med religiøse fenomener (McGuire 1997). Som naturvitenskapelig disiplin er biomedisinen nært knyttet til vår tids ytterste kilder for sannhet og kraft. Det innebærer at legens eksistens og legens handlinger oppleves som særlig viktige og konsekvensrike for den som søker hjelp.''

Saken er at det kanskje er bedre med leger som ser sin tekniske makt. Eller som pga av andre forhold ser relasjonsmakt i lys av seg selv. Da mener jeg funksjonshemmede leger kan ha en funksjon, da man kanskje er mer ydmyk hva angår andres situasjon .

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...