Gå til innhold

de som skriver journaler


Anbefalte innlegg

Gjest ikke navn
Skrevet

Er det noen som vet om de som jobber med å skrive journaler på sykehus kan lurtitte i vår journal?

Har nemelig en slektning som sitter på ei skrivestue å som er fryktelig nysgjerrig.

Vil ikke at denne personen skal lese våre journaler.

Gjest Timari
Skrevet

Det har faktisk vært et problem at de ansatte blant annet på ullevål har snoket i journaler når det har vært kjendiser innlagt. Også kollegers journaler har folk vært og snoket i. Så de kan nok desverre det. Når alt ligger på data er det lett tilgjengelig. Men har de nogenlunde moral og yrkesetikk så gjør de ikke det

Skrevet

Og skulle de komme til å si noe til uvedkommende så er det brudd på en veldig streng taushetsplikt, så det bør absolutt anmeldes.

Gjest tjohooo
Skrevet

Det har faktisk vært et problem at de ansatte blant annet på ullevål har snoket i journaler når det har vært kjendiser innlagt. Også kollegers journaler har folk vært og snoket i. Så de kan nok desverre det. Når alt ligger på data er det lett tilgjengelig. Men har de nogenlunde moral og yrkesetikk så gjør de ikke det

Kollegers? Når man jobber der, har man vel ikke EPJ men avlåst og adskilt, nettopp fordi kolleger ikke skal kunne snoke?

Gjest uten signatur
Skrevet

Nysjerrige mennesker finner alltids sine muligheter. Slike skulle IKKE jobbe med taushetsbelage opplysninger. Men dessverre gjør de det. Jeg hr jobben innen helsevesenet selv, og ble dypt skuffet over hvor lite proffesjonelt det egentlig kan være.

Gjest Timari
Skrevet

Kollegers? Når man jobber der, har man vel ikke EPJ men avlåst og adskilt, nettopp fordi kolleger ikke skal kunne snoke?

leste iallefal i Aftenposten at dette var et stort problem og flere ansatte hadde opplevd at kolleger hadde snoket i deres egen journal.

Skrevet

Dersom de ikke har en særdeles god grunn for å lese journalen, som f.eks i behandlingsøyemed, så bryter de faktisk lov om pasientvern. Det er ikke lov å snoke i journaler selv om det er praktisk mulig.

Den enkelte pasient skal etter loven faktisk godkjenne all informasjonsutveksling, selv om dette ikke blir fulgt like godt opp i praksis. Den eneste gangen helsepersonell kan bryte denne rettigheten er ved fare for liv og helse.

Skrevet

Det er ulovlig, men gjøres nok dessverre endel. Hvis du er redd for det i dette tilfelle, ville jeg råde deg til å ta en telefon til lederen for den aktuelle avdelingen, og si at du har en bekjent (trenger ikke si navn) som jobber der og at du har grunn til å tro at vedkommende vil lese din journal. Be om at det blir lagt inn en særlig sperre på den, eller at den blir nedlåst separat.

Ikke sikkert det blir fulgt, men du kan alltids spørre om det...

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...