Gå til innhold

Anbefalte innlegg

mea1365380456

har vel egentlig et luksusproblem, men det er altså et problem. Fikk en datter for en uke siden og har allerede så mye melk at hun ikke klarer å ta puppen, og det er også umulig å få pumpet brystene. Jeg lekker som ei sil, og det resulterer i at jeg ikke kan gå ut blandt folk. Går med brettede vaskekluter i bh'en - eller med et stort badehåndkle... Minst 5 badehåndklær blir søkk våte hver dag. Dette er uholdbart, og jeg har bestemt meg for å gå over til morsmelkerstatning.

Hvordan gjør jeg dette greiest for meg selv? Har et enormt brystspreng allerede... finnes det andre muligheter enn bare å ikke amme mer?

Takknemlig for svar!

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/153208-stoppe-%C3%A5-amme/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Gjest hold ut en uke til

Hvis du har SÅ sinnsykt mye melk kan du ikke bare slutte. Å slutte helt bør trappes ned over lang tid. Hvis det er det når du er ute blant flk som er problemet, så løses det enkelt ved å bruke "koppe-oppsamlere", fås på apoteket. De samler opp melken. Og du slipper hele problemet ditt. Melkemengden vil stabilisere seg etter 2-3 uker mest sannsynlig, så det er ikke et veldig stort tiltak, mtp de enorme fordelene morsmelk gir.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/153208-stoppe-%C3%A5-amme/#findComment-980512
Del på andre sider

  • 2 uker senere...
Elisabeth Tufte, helsesøster

Kjære mea.

Det er nok mange som kunne misunne deg ditt problem, men slik som du beskriver det høres det ut som om det er ganske overveldende med all denne melken for deg. Du kan ikke bare brått slutte. Da kan du få tilstoppede melkeganger og brystbetennelse. Det anbefales heller ikke å bruke tabletter pga rapportering om store bivirkninger. Dessuten så må du i alle tilfelle få melket ut melken på en eller annen måte. Melkeproduksjonen handler om tilbud og etterspørsel, men i begynnelsen er den hormonelt drevet og da kan det for noen bli for mye av det gode. Brystet må jo tømmes og da hadde det jo vært fint om du kan bruke barnet ditt til dette. Håndmelk litt melk ut først slik at det klarer å ta tak. Amme på et bryst til hvert måltid. Om du ikke får kuler eller tilstoppede melkeganger så behøver du ikke tømme brystet. Det brystet du ikke ammer på, håndmelker du litt for å lette trykket. Gradvis burde melkeproduksjonen reduseres når brystet ikke tømmes fordi da får brystet beskjed om å produsere mindre. Klarer du ikke å amme så pump ut litt melk feks hver tredje time. Når du merker at det reduseres så la det gå lengre og lengre mellom tømmingene/ammingene. Du må antagelig regne med flere uker før produksjonen opphører. Det kan jo også hende at du syns det er ok å amme når du kommer ned på et akseptabelt nivå. Du skriver at barnet ikke klarer å ta brystet og du klarer ikke å pumpe. Dette burde du få hjelp til på sykehuset der du fødte eller på helsestasjonen.

Når det gjelder lekasje så er dette ganske normalt og pleier å gradvis avta etterhvert.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/153208-stoppe-%C3%A5-amme/#findComment-985803
Del på andre sider

Gjest hilsen også ammende

Et tips hvis du har for mye morsmelk, er å selge den til nærmeste sykehus. Det kan man tjene mye penger på. Leste om ei som hadde tjent 75 000 kr på tror det var 10 mnd. Å slutte å amme ville jeg hvertfall ikke gjort, det blir mye mere tungvint når du er ute og reiser. Nei, ha tolmodighet i noen uker til, så går det seg til.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/153208-stoppe-%C3%A5-amme/#findComment-987033
Del på andre sider

Puppemor1365380150

Hei til deg !

Eg har ammet 3 stk og har hos alle hatt svært mye melk og "lekk som ein sil" til tider. Eg låg med handduker under meg om natta og bytte opptil 5 stk for natta. Koppene du vart anbefalt er topp, heilt til dei renn over! Men kjære deg det er eit luksus problem. Eg har hatt det lett og enkelt med all puppinga, maten med over alt og til rett temp. Husk du slepp sterilisering av flasker, koking av vatn osv. Puppen er grei å ha til turer i skog og mark, bil ferier, det gjør ting lettere for deg og mannen din. Eg forstår at du kan vere lei deg over at ting ikkje er heilt slik du hadde tenkt med puppinga, og det kan vere plagsomt å "lekke". Prøv å innfinn deg med situasjonen, sjå det positive, gi ikkje opp ! Mannen din setter sikkert også pris på å sleppe å hente flaske og varme den midt på natta, når den lille hyler etter mat som må komme med ein gong.

Tips ! Ta flanellsbleier under BH’en, og gå ut på tur !

Du bestemmer selvfølgelig sjølv om du vil amme eller ikkje, dette er kun meint som eit råd som har fungert veldig bra for meg !

Lykke til !!

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/153208-stoppe-%C3%A5-amme/#findComment-987608
Del på andre sider

Annonse

ammemamma1365380732

Hei mea,

Jeg kjenner meg veldig godt igjen i situasjonen din. Jeg har hatt så store problemer med lekkasje at jeg alltid hadde med rene t-skjorter i vesken. Oppsamlingskopper hjelper ikke for de bare renner over (og de ser jo ikke akkurat smarte ut under en t-skjorte!). Og det er ingen hjelp eller forståelse å få noen plass.

Det som hjalp meg var å skifte til Avent sine ammeinnlegg. Med Natusan brukte jeg gjerne fire innlegg på hver side og likevel gikk det tvers gjennom.

Selv om jeg fortsatt lakk samlet de opp melken mye bedre og så lenge jeg passet på å bytte dem jevnlig kunne jeg til og med gå med t-skjorte :D

De koster omtrent dobbelt så mye som Natusan sine innlegg men de er verdt hver krone!

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/153208-stoppe-%C3%A5-amme/#findComment-991366
Del på andre sider

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...