Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skal adoptere fra Kina, og i mitt hode er det ensbetydende med at vi får tildelt en jente. Har i tankene til og med satt et navn på "henne", selv om det sikkert ikke er så lurt ? Så tenker jeg: Hva om jeg nå får tildelt en gutt ? Vet jo at sjansen for det er liten, men allikevel ? Er redd for å bli kjempeskuffet da. Andre som tenker sånn ? Andre som tenker på "sitt" barn lenge, lenge før det eg.er realistisk ? Er dette vanlig ? Er det "sunt"?

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/177600-kina-jentegutt/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Gjest tredjegang

Jeg tenkte på mine barn lenge før papirene overhode nådde Kina. Det må være lov til å glede seg, tenke, planlegge, leke med navn, osv. Hadde skuffene fulle av tøy, leker osv. Fra egen erfaring kan jeg si at når bildene kommer, da faller alt på plass. Det kunne ikke vært noen annen. Og selv om navnene var klare, syntes vi helt klart at det var to andre som passet mye bedre!

Ikke bekymre deg! Prøv å finne ting å glede deg over mens du venter - og jeg er sikker på at ting faller på plass når barnet kommer. Kjønn spiller ingen rolle da.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/177600-kina-jentegutt/#findComment-1188274
Del på andre sider

Hei Molova :o)

Jeg forberedte meg tidlig i prosessen på at sjansen er størst for å få en jente fra Kina. På InorAdopts søknadsskjema oppdaget jeg plutselig at det var plass for å krysse av for om man ønsket jente eller gutt. I mitt hode var det først umulig å foreta et slikt valg, men mannen min mente at vi begge (og særlig jeg) snakket om barnet som skulle komme som en jente - og derfor ble vi likevel enige om å krysse av for at vi ønsket oss en jente. (Verken Verdens Barn eller Adopsjonsforum har visst den avkrysningsmuligheten).

Jeg synes faktisk det var verre å skrive at vi ønsket oss et friskt barn, som om vi ikke skulle bli like glad i barnet vårt om det hadde en fysisk skade. Mannen min syntes i begynnelsen av prosessen at det også var ille å skulle bestemme seg for hvilket land vi skulle adoptere fra, han likte ikke tanken på å "velge seg" et barn utfra utseende/etnisk opprinnelse, som om barn fra et land skal være bedre enn barn fra et annet. (Slik jeg har forstått det kan alle adopsjonsbyråene velge på vegne av søkerne, men vi benyttet oss ikke av den muligheten).

Vi har iallefall forsonet oss med de valgene vi har gjort - og gleder oss stort til å hente hjem datteren vår fra Kina i sommer/høst :o))

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/177600-kina-jentegutt/#findComment-1188351
Del på andre sider

Adoptivbarn er jo født en stund før foreldrene får vite hvilket konkret barn de får. jeg tenkte mye på at barnet var født før vi fikk tildeling. I mitt hode var det en jente, så jeg hadde handlet inn et lager med kjoler og rosa tøy. ("Sprakk", rett og slett.........)

Hadde vi fått en gutt, hadde det vært overraskende, men helt OK.

Det er helt normalt å lage seg et bilde av barnet man skal bli foreldre til.

Jeg tror man skal være obs på at man ikke fester seg for mye ved enkelte egenskaper man forventer barnet skal ha. Da kan det bli mye å leve opp til for barnet.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/177600-kina-jentegutt/#findComment-1188443
Del på andre sider

Jeg er helt sikkert på at det er sunt å tenke på barnet som en person lenge før det er realistisk at man får tildelt et konkret barn. Da vi var i vår første prosess for snart ti år siden, tenkte jeg mye på det barnet som en gang skulle bli vårt. På den tiden var det vanligst at man fikk tildelt jenter også fra India, og jeg kjøpte tom. en liten kjole før vi fikk tildelingen. Vi fikk en gutt, mot alle odds, men jeg ble overhodet ikke skuffet! :)

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/177600-kina-jentegutt/#findComment-1188456
Del på andre sider

thuva1365380402

Forstår deg veldig godt at du regner som nesten helt sikkert at dere får tildelt ei jente fra Kina. Men jeg tror kanskje det er lurt å tenke at det kan skje at det kommer gutter fra Kina også. For det skjer. Har faktisk hørt at det er et par i Norge som har 2 gutter fra Kina. Og det er jo veldig uvanlig.

Da vi startet vår prosess, valgte vi først Kina. Vi hadde også mest lyst på jente. Men den gangen var ventetiden på Kina mye lengre enn i dag. Etter 1 mnd, ble vi spurt av VB om vi ikke ville bytte land, og vi valgte da å bytte til Korea. I Korea er det mest vanlige å få en gutt først, men det skjer også at man får jente først. Så vi regnet derfor med at vi fikk en gutt. Det gjorde vi jo også. Og jeg aldri angret på at vi byttet fra et "jente"-land, til et land hvor det sannsynligvis er gutt første gangen.

Når vi etterhvert kommer i gang med neste prosess, skal vi fortsatt velge Korea. Men vi har tenkt å skrive i sosialrapporten at det hadde vært veldig morsomt med ei jente også. Ettersom begge våre søstre har 2 gutter hver, kunne det vært flott å fått ei jente. Men likevel er det jo ikke sikkert at de følger det, så vi tenker også på at det kan bli gutt neste gang også. Men det gjør heller ingenting.

Lykke til i prosessen.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/177600-kina-jentegutt/#findComment-1188499
Del på andre sider

Annonse

Jeg fantaserte mye i ventetiden, spesielt da vi ventet på vårt første barn fra Kina. Naturlig nok var det nærliggende å tenke på jente, men jeg passet hele tiden på å minne meg selv om at det også kunne bli gutt. Vet at jeg kan bli for opphengt i bestemte forventninger om jeg ikke bremser meg selv litt. Kjøpte feks ikke klær eller utstyr før tildeling.

Det ble to jenter. Hadde vi fått gutt ville jeg blitt nokså paff, men jeg tror at jeg raskt hadde vennet meg til tanken. Det viktigste er jo å få BARN!

Jo mer du binder deg til en sterk forventning om jente, desto større blir omstillingsprosessen om dere skulle få en gutt. Kanskje du må gjennom en fase med skuffelse. Det er naturlig å bli skuffet når ting ikke blir som man forventer og drømmer om. Jeg tror likevel det er veldig sannsynlig at stemningen raskt vil snu til glede over en deilig liten gutt! Vi mennesker er heldigvis utstyrt med evnen til å omstille og tilpasse oss :-)

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/177600-kina-jentegutt/#findComment-1189023
Del på andre sider

Gjest Mammatilengutt

Det kommer gutter fra Kina også. Vi har gutt, og vi ble veldig overrasket ved tildeling!

Men ikke skuffet...det er jo litt ille hvis du tror du blir skuffet om du får en gutt??

Mest sannsynlig får dere ei jente da, men det kommer gutter også. Usedvanlig kjekke unge menner skal jeg si deg!

Og ja, jeg pakket vekk noen kjoler ved tildeling....

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/177600-kina-jentegutt/#findComment-1189360
Del på andre sider

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...