Gå til innhold

Utenfor tema: Betaling hos legen


Anbefalte innlegg

Hadde en legetime hos fastlegen. Bruker å betale med kort, hun har betalingsterminal. Sist jeg var der kosta timen 150 kr, og hun lurte på om jeg hadde kontanter, for terminalen hennes var ute av drift.Jeg hadde ikke kontanter, og så skrev hun ut en giro, da på 200 kr.

Tok det ikke opp der og da, men kan hun belaste meg for ytterligere 50 kr (omkostninger/fakturagebyr)fordi hennes betalingsterminal sviktet ? Eller kan man alltid forlange betaling i kontanter?

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/221893-utenfor-tema-betaling-hos-legen/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Gjest blomsterløk

Synes det var rart. Du skal ikke belastet for fakturagebyr når det ikke er din skyld at du ikke får betalt på legekontoret.

Men prisene du referer til er ikke før og etter nyttår? For det har vel vært en liten oppgang i prisene ved årsskiftet tror jeg.

Annonse

Synes det var rart. Du skal ikke belastet for fakturagebyr når det ikke er din skyld at du ikke får betalt på legekontoret.

Men prisene du referer til er ikke før og etter nyttår? For det har vel vært en liten oppgang i prisene ved årsskiftet tror jeg.

Legen min nekter bare plent å få inn noen betalingsterminal, de tjener ganske bra på fakturagebyrene nemlig. :P

Hvis du er helt sikker på at de 50 kronene ikke var prisstigning, rekvisita, prøvetakning etc, så ville jeg strøket over summen, betalt 150,- og skrevet "betalingsterminal ute av drift" i kommentarfeltet.

Hun sa "det blir 150", og spurte om jeg hadde kontanter, det hadde jeg ikke, og så skrev hun ut fakturaen der og da som jeg fikk med, på 200 kr.

Rart!:-(

Jeg betaler 150, som du sier, jeg.

Takk!

Ja, det er dessverre sånn at dei legg på 50 kroner i faktaureringsgebyr når dei må ut med faktura. Eg har og opplevd det samme :-(

Litt snodig praksis det der. Betalingskort burde være gyldig betalingsmiddel nå, men det er jo mulig at kontanter til syvende og sist er det eneste som gjelder, juridisk sett.

Nei, hun kan ikke det. Hvis betalingsterminalen hennes ikke virker, kan du få faktura på beløpet. Du skal slippe fakturagebyret i dette tilfellet. Hadde du hverken hatt penger eller kort med deg derimot, ville du fått gebyr på fakturaen.

Ja, enig!

Annonse

Litt snodig praksis det der. Betalingskort burde være gyldig betalingsmiddel nå, men det er jo mulig at kontanter til syvende og sist er det eneste som gjelder, juridisk sett.

Jeg kan forstå at det legges til gebyr på 50 kr hvis årsaken er at pasienten ikke har penger, og at det derfor må skrives ut faktura.

Men når fakturaen er legens egen "feil", så skal ikke pasienten belastes med gebyr. Det er nå bombesikkert. :-)

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...