Gå til innhold

Hvordan få styr på økonomien ?


Anbefalte innlegg

Fortsetter under...

Gjest blomsterløk

Vi er også en familie på 4. 2 voksne, en tenåring og et barn. Bare i mat og husholdningsartikler bruker vi rundt 8000,- pr. måned. Men vi kunne helt sikkert spart inn på noe her.

Det burde vel være mulig å klare seg på dette for en familie på 4, uten å lide noen nød.

skorpionfisken

Du kan leve godt på det, hvis du har betalt alle andre utgifter og har bare mat og klær igjen.

Om du er nøye med å handle inn mat på tilbud og lage maten selv fra grunnen. Ikke halvfabrikata og ikke kjøp-brød. Bak selv, både brød, pizza og annen mat. Klær må kjøpes på salg til de voksne. Tenåringene får det de trenger til normal pris. Dyre merkeklær får de tjene til selv om de må ha det.

Det skulle gå fint det.

Så kan du jo se på om det finnes noen av de andre utgiftene du kan spare inn på. Kutte ut abonnement? Gå/sykle istedet for buss? Spare strøm? Refinansiere lån? Selge noe dere ikke bruker?

Gjest Økonomisk rotehue

Du kan leve godt på det, hvis du har betalt alle andre utgifter og har bare mat og klær igjen.

Om du er nøye med å handle inn mat på tilbud og lage maten selv fra grunnen. Ikke halvfabrikata og ikke kjøp-brød. Bak selv, både brød, pizza og annen mat. Klær må kjøpes på salg til de voksne. Tenåringene får det de trenger til normal pris. Dyre merkeklær får de tjene til selv om de må ha det.

Det skulle gå fint det.

Så kan du jo se på om det finnes noen av de andre utgiftene du kan spare inn på. Kutte ut abonnement? Gå/sykle istedet for buss? Spare strøm? Refinansiere lån? Selge noe dere ikke bruker?

Vi er nok lite flinke til å handle billig. Små handler etter innfallsmetoden...Handler stort sett klær på salg, både til oss selv og ungene, ellers går det en del til mobil, tog/bil/buss...

1-2 mnd noterer dere ned ALT dere bruker. Hver lille tyggegummipakke, hvert øre puttet på et parkometer osv.

Dere vil etterhvert se at veldig mye penger går til ganske unødvendige ting.

Ellers gode sparetips er:

Ta med matpakke - ikke kjøp lunsj.

Lag mat fra bunnen av.

Kjøp på tilbud og putt i fryseren- og bruk det du har kjøpt!

Annonse

Gjest lille rosinen

Du kan leve godt på det, hvis du har betalt alle andre utgifter og har bare mat og klær igjen.

Om du er nøye med å handle inn mat på tilbud og lage maten selv fra grunnen. Ikke halvfabrikata og ikke kjøp-brød. Bak selv, både brød, pizza og annen mat. Klær må kjøpes på salg til de voksne. Tenåringene får det de trenger til normal pris. Dyre merkeklær får de tjene til selv om de må ha det.

Det skulle gå fint det.

Så kan du jo se på om det finnes noen av de andre utgiftene du kan spare inn på. Kutte ut abonnement? Gå/sykle istedet for buss? Spare strøm? Refinansiere lån? Selge noe dere ikke bruker?

Bare lurer på en liten ting... Jeg er oppvokst med hjemmebakt brød og har derfor en forestilling om at det er billigere enn kjøpesbrød. MYE billigere.. Men er det egentlig det? For jeg nevnte det for noen at jeg hadde bakt brød (skjer ikke så ofte), og de sa er det noen vits? Hvis man tar i betraktning den tiden man bruker, det man betaler for ingredienser osv..

Og til slutt; har du en god oppskrift på brød..? :-)

Det er lite. Vi bruker 7000-8000 i mnd bare på mat, dopapir, bleier o.l.

Vi er to voksne og tre unger. Og etter at alle faste utgifter er trekt fra (også penger til mat) sitter jeg igjen med ca 10000 i mnd. Det er bare meg. Samboeren min har også noen kr til overs.

Skriver under på det jubalong70 skriver. Oppdaget selv at jeg brukte fryktelig mye penger på godterier, brus o.l. Faktisk gikk over 30% av matbudsjettet til det for noen år tilbake.

Kjøp også klær og annet utstyr på salg. I går kjøpte jeg ski til jentungen og betalte 285,- for ski m.binding:-)

Kjøper også veldig mye av klærne på supersalg. Da ligger de gjerne i skapet noen mnd. før de passer. Billig og praktisk slik at man ikke må ut å handle akkurat når barna trenger det.

Du kan leve godt på det, hvis du har betalt alle andre utgifter og har bare mat og klær igjen.

Om du er nøye med å handle inn mat på tilbud og lage maten selv fra grunnen. Ikke halvfabrikata og ikke kjøp-brød. Bak selv, både brød, pizza og annen mat. Klær må kjøpes på salg til de voksne. Tenåringene får det de trenger til normal pris. Dyre merkeklær får de tjene til selv om de må ha det.

Det skulle gå fint det.

Så kan du jo se på om det finnes noen av de andre utgiftene du kan spare inn på. Kutte ut abonnement? Gå/sykle istedet for buss? Spare strøm? Refinansiere lån? Selge noe dere ikke bruker?

Hvorfor kan ikke tenåringer også få klær som er handlet på tilbud?

Gjest brødbaker

Bare lurer på en liten ting... Jeg er oppvokst med hjemmebakt brød og har derfor en forestilling om at det er billigere enn kjøpesbrød. MYE billigere.. Men er det egentlig det? For jeg nevnte det for noen at jeg hadde bakt brød (skjer ikke så ofte), og de sa er det noen vits? Hvis man tar i betraktning den tiden man bruker, det man betaler for ingredienser osv..

Og til slutt; har du en god oppskrift på brød..? :-)

Jeg baker brød selv fordi jeg da vet hva som er i brødet. Selv om du kjøper det groveste som finnes på butikken kan det godt være at den mørke fine fargen bare er tilsatt malt, og hvetemelandelen er uansett mye høyere enn det jeg ønsker. Jeg har regnet litt på det, og sett bort fra den tiden jeg bruker så er det omtrent hipp som happ hvor mye det koster pr. brød. Men, man blir mye mettere av mine brød enn av kjøpebrødene, de er tyngre.

Gjest lille rosinen

Jeg baker brød selv fordi jeg da vet hva som er i brødet. Selv om du kjøper det groveste som finnes på butikken kan det godt være at den mørke fine fargen bare er tilsatt malt, og hvetemelandelen er uansett mye høyere enn det jeg ønsker. Jeg har regnet litt på det, og sett bort fra den tiden jeg bruker så er det omtrent hipp som happ hvor mye det koster pr. brød. Men, man blir mye mettere av mine brød enn av kjøpebrødene, de er tyngre.

Har du noen gode oppskrifter du vil gi bort..? :-)

Annonse

Mary Poppins

Ja jeg synes det var lite.

Jeg bor alene og bruker ca. 7000kr i snitt per månede på mat og fritid osv.

Men det er tydelig etter å ha lest denne tråden at flere mener dere bør kunne klare dere på 9000kr så kanskje det ikke er så lite likevel, bare man prioriterer riktig. Kjøpe klær på salg, handle inn mye mat på tilbud (f.eks når kjøttdeigen koster 19kr for 400gr så handler du inn mange pakker), og ellers ikke bruke for mye penger på brus og godis som egentlig ikke er nødvendig (hold dere til en gang i uken).

9.000 høres jo egentlig så mye ut, men jeg er selv smertelig klar over at små beløp fort blir store og vips er krybben tom. Dere har jo også 2 tenåringer i huset og det merkes nok på lommeboken. Høres jo ikke ut som om dere strør rundt dere heller.

Vel, vi har i perioder hatt veldig dårlig råd. Tror mitt beste råd mht husholdning er:

- Handle inn stort.Pengene flyr fort ved små handleturer og man kjøper jo lett ting man kanskje har i skapet eller i frysern fra før?

- Følg med på reklamen fra butikkene. Mye penger spares ved å kjøpe flere av en tilbudsvare.

- Sett opp ukesmeny! Da vet man alltid hva man trenger.

Vi skal bytte strømleverandør! Ellers har vi gått over til Telio og betaler 159.- pr mnd inkl tellerskritt til hustelefoner over så og si hele verden (må da ha bredbånd!)

Nå går vi mye på loppings også og det syns jenta vår er minst like gøy som oss. Kjøper så og si alltid klær på salg. Vi har også i perioder solgt ting vi ikke har bruk for lenger.

Men det smarteste vi har gjort er å sette opp ukesmeny! Der er mange penger og mye tankevirksomhet spart ;o)

Lykke til!

Bare lurer på en liten ting... Jeg er oppvokst med hjemmebakt brød og har derfor en forestilling om at det er billigere enn kjøpesbrød. MYE billigere.. Men er det egentlig det? For jeg nevnte det for noen at jeg hadde bakt brød (skjer ikke så ofte), og de sa er det noen vits? Hvis man tar i betraktning den tiden man bruker, det man betaler for ingredienser osv..

Og til slutt; har du en god oppskrift på brød..? :-)

Vi baker brød selv. Ellers dvs samboeren min gjør det, hehe. Oppskrifta vi bruker fikk jeg av en venninne for noen år siden, og vi har holdt oss til den:

1,5 kg mel

500 g grovbakst

1 pose tørrgjær

en dært linfrø (ca 50 g??)

en dært havregryn (ca 70-80 g?)

litt salt (ca 1 ss)

litt olje eller margarin (flytende da, hehe) i 1 l lunka vann.

Jeg tror det er 1 l vann. Huff, før kunne jeg denne oppskrifta utenat, men nå er det somsagt samboeren som gjør det. Han har ikke noe imot å bake, og jeg har ikke noe imot og få slippe;-)

Brødene er iallefall gode.

Ofte kan det lønne seg å gå gjennom forsikringsavtaler og banklån for å se om det er bedre vilkår andre steder.

Vurdere det dere tror er "må ha".

Skrive opp alle innkjøp en mnd for å se hva dere bruekr pengene til.(Jeg fikk en a-ha-opplevelse av det, iallfall).

Kommunene skal ha tilbud om økonomisk råd og veiledning, og noen steder er de flinke med å hjelpe folk med å sette opp budsjett.

Jeg vet om mange som har omtrent det beløpet du nevner til mat og klær hver måned.

Har dere store reiseutgifter til/fra jobb og skole gjør jo det et stort innhogg i beløpet, selvsagt.

Hvis store deler av beløpet er bundet opp i reiseutgifter, synes jeg ikke det er mye for en familie på 4.

Gjest Rotekopp 2

Jeg synes da ikke dette høres lite ut? Vi er to voksne og ett barn, og greier oss med 3000 til mat pr mnd.

Men da vi pusset opp huset gikk det mye mer, da ble det mer brus og snacks til sene malekvelder, pluss at vi kjøpte mer take-away som pizza og baguetter. Vi stakk også innom butikken nesten hver dag, i stedet for den ukentlige handlingen vi tar til vanlig. Bursdagsmåneder trekker også opp. Kjøper dere mye blader og slikt trekker det veldig opp, det er fort 40-50 kr for ett blad.

Da det gjelder klær har jeg funnet ut at det kan lønne seg å bestille på nett et par ganger i året, samt handle vintertøy og sko på salg. Dersom man suller rundt i butikker ofte er det lett å finne mye rart man tror man trenger, og da gjerne nedsatte varer som bare blir liggende i skapet.

Vi har vel beregnet at vi skal klare oss med 6000 til mat, og vi ønsker å ha 7000 til lommepenger. Men vi hadde klart oss fint på mindre enn det og. Kanskje 5000 til mat og 5000 til annet. Dersom dere har problemer er det flere ting dere kan gjøre. Øke inntekt, f.eks. la tenåringen tjene noen penger selv. Eller er de i en aldre der de har krav på stipend? Men kan refinansierer til gunstigere lån. Søke avdragsfrihet. Eller leve litt sparsommelig for å forhåpentligvis få en bedre økonomi senere.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...