Gå til innhold

Hvor stor plass har dere?


Anbefalte innlegg

Gjest Embla80

Jeg og samboeren planlegger å få barn. Vi bor i dag i Oslo i en leilighet på litt over 70 kv., med to soverom.

Jeg vokste opp i et stort hus med good plass, og har liksom sett for meg at det er slik jeg helst vil ha det. Men samboeren har vokst opp i en leilighet midt i Oslo, og mener det går helt fint.

Jeg er altså litt skeptisk. Hvor stor plass har dere?

Jeg vet jo at mange, mange barn vokser opp i leiligheter som er mye mindre enn den vi har, og jeg er absolutt ikke ute etter å 'kritisere' noen. Tenker bare at det er jeg som er dum og låst til et bilde av hvordan jeg vil ha det. :)

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/222209-hvor-stor-plass-har-dere/
Del på andre sider

Fortsetter under...

  • Svar 69
  • Opprettet
  • Siste svar

Mest aktive i denne tråden

  • annegunn

    12

  • mariaflyfly

    5

  • Mandolaika

    4

  • jubalong70

    3

Mest aktive i denne tråden

Vi trøkker 1.7 barn, en katt og to voksne inn på 76 kvm. Opprinnelig tre soverom, men det er nå åpen løsning mellom stua og det ene soverommet, så i praksis har vi to soverom og relativt sett romslig stue.

Det går helt fint, og så blir det mye mer penger igjen til reiser, mat og vin enn om vi skulle hatt mer plass,

Gjest trultemor25

Vi er 2 voksne og et barn og bor på 65 kvm og bare ett soverom. Vi er på husjakt for det begynner å bli trangt, pluss at lillemor burde få sitt eget rom nå (snart 8 mnd). Drømmen er rekkehus, eller hvertfall egen liten hageflekk. Jeg er selv vokst opp i rekkehus så det er kanskje noe med det.

Gjest Mom33

Vi bor i romslig enebolig, har flere kvadratmeter enn vi bruker. Men det er ikke det som er viktig for oss - det viktige er husets beliggenhet.

Vi kunne godt ha bodd på 70 kvadrat, bare vi hadde hatt tilsvarende utemuligheter som vi har i dag.

Å kunne åpne døra og slippe ut ungene; at de har lekekamerater og et trygt lekemiljø er myyyyye viktigere enn antall kvadratmeter innendørs.

Og det er mitt største problem med leiligheter og byer... Ser mange fordeler med leiligheter, jeg, men akkurat det der med å ikke kunne sende ut ungene (nå 3,5 og 5 år) alene synes jeg er vanskelig å tenke meg.

Annonse

Vi trøkker 1.7 barn, en katt og to voksne inn på 76 kvm. Opprinnelig tre soverom, men det er nå åpen løsning mellom stua og det ene soverommet, så i praksis har vi to soverom og relativt sett romslig stue.

Det går helt fint, og så blir det mye mer penger igjen til reiser, mat og vin enn om vi skulle hatt mer plass,

Hmmm, hvordan har dere klart å lage 1,7 barn?

Vi bor også i Oslo med 106kvm boareal og 3 soverom. Venter første barn om 9 uker. Har jo godt med plass her, men ønsker oss likevel en enebolig for litt mer privatliv og større uteområde. Vi har begge vokst opp i store hus med masse plass både ute og inne og ønsker at barna våre skal få samme mulighet, spesielt mtp hage/uteplass.

Vi bor i en leilighet med et soverom og det går helt fint, det. Squishy er nå syv måneder, men om det ikke plopper ut flere barn med det første, så må han belage seg på å dele rom med oss de neste årene.

Dere har jo til og med eget soverom til barnet :)

Men det er kanskje beliggenheten som egentlig plager deg?

Annonse

Gjest Embla80

Vi bor i en leilighet med et soverom og det går helt fint, det. Squishy er nå syv måneder, men om det ikke plopper ut flere barn med det første, så må han belage seg på å dele rom med oss de neste årene.

Dere har jo til og med eget soverom til barnet :)

Men det er kanskje beliggenheten som egentlig plager deg?

Ja, det er kanskje beliggenheten. Så lenge ungen er liten, går det sikkert greit. Men da kan vi vel heller flytte på oss om noen år. :)

Vi er 3 (har en gutt på 6 måneder), og nå bor vi i en toetasjers leilighet på ca. 100 kvm, men flytter snart til et rekkehus på 126 kvm.

Både mannen min og jeg er vokst opp i store eneboliger, og er nok litt bortskjemte med stor plass... Rekkehuset er bare en mellomlanding til vi får bygget noe selv...

Jeg er 34 uker på vei, og vi bor på 52 kvadrat med ett soverom. Ikke akkurat drømmeboligsituasjonen, spesielt ikke da både jeg og sambo har vokst opp i hus, og vil at ungene våre skal gjøre det også. Vi får se hva fremtiden bringer, blir iallefall boende her minst et års tid til.

Da vi fikk jenta vår leide vi leilighet på 48 kvm! Lagde soverom av kleskottet innenfor soverommet. Akkurat plass til sorinkelseng og kommode.

Klarte oss fint da vi var så heldige å ha tilgang på hage.

Nå har vi et hav av plass (syns jeg). Kjøpte leilighet på østkanten. Pris laaaangt under det man får i byen, og har nå 4/5-roms på 95 kvm netto med 2 store balkonger, rett ved skogen. Må si det er deilig med plass.

Drømmer om hus .......... ;o)

Da vi fikk nr. 1 og 2, bodde vi på 70 kvm. med to soverom. Det gikk aldeles utmerket mens nr.2 var baby, og kunne ligge i kurv på foreldresoverommet. Men da hun vokste til, og skulle hatt sitt eget soverom, merket vi at det ble veldig trangt. Det endte med at foreldrene måtte flytte inn på stua (hjørnestue.Satte opp bokhyller som skillevegg/mot innsyn).

Soverommene i det huset var kjempesmå, og det var ikke plass til to senger på gutterommet (skråtak gjorde at det ikke gikk med køyeseng, f.eks).

Mens jeg gikk og vagget med nr.3, bygde vi/pusset opp et annet hus, og har i dag kjempegod plass!

350 kvm, fordelt på 1,5 etasje (ikke full takhøyde i 2.etasje, men fullt brukelig som soverom, loftsstue og stort bad.) og kjeller.

Alle ungene har hvert sitt soverom, dvs. vi har 4 soverom, og kapasitet til ytterligere to i kjelleren, som nå, 2 år etter innflytting, enda ikke er ferdig.. Om den blir det noengang, gjenstår å se! _Litt_ lei av bygging og oppussing, kan man si!

Vi har stort kjøkken (32 kvm), og det er uten tvil favorittrommet vårt!

Hadde det vært takhøyde i det første huset, slik at ungene kunne ligget i køyeseng, tror jeg ikke det hadde vært noe problem å bodd der noen år til. Men med skoleever i huset, som skal ha venner på besøk, leksepult osv. ville det nok blitt litt mer avansert å klart å bo der. Tror jeg!

Da vi fikk de to første (tvillinger) bodde vi i et vertikaltdelt to etasjes hus (uten kjeller altså) på 90 kvm i boligareal. Det gikk forsåvidt greit, men da tredjemann meldte sin ankomst kjøpte vi oss enebolig. Nå bor vi på ca. 220 kvm i boligareal. Alle ungene har eget soverom, og vi har tre rom i kjelleren som kan brukes etterhvert.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...

×
×
  • Opprett ny...