Gå til innhold

fluanxol og amming


Anbefalte innlegg

Gjest petronella2

Jeg fødte et barn for 2 1/2 måned siden som jeg fortsatt ammer litt. Dette ønsker jeg å fortsette med og heller øke ammingen enn å redusere eller avslutte den. Problemet er at jeg tidligere har slitt med angst/depresjonsplager, som jeg til tider nå har fått kjenne litt på igjen i denne utfordrende og krevende perioden som nybakt mor. Jeg har fluanxol som ikke har gått ut på datoen stående i skapet. Det jeg lurer på nå er om litt bruk av dette medikamentet er forenlig med ammingen. Kan jeg når behovet blir stort ta 1 -1 1/2 mg.fluanxol og så amme igjen etter ca. 5 timer eller mer. Jeg mener at fluanxol forsvinner fort ut av kroppen igjen, og at den merkbare virkningen for den som tar dette er ca. 4 timer?? Lagres medikamentet i morsmelka slik at jeg må pumpe meg dersom jeg tar fluanxol, eller holder det å vente tilstrekkelig lenge med å amme slik som jeg vet er tilfelle ved inntak av alkolhol?? Hvordan bør jeg i det hele tatt forholde meg til dette medikamentet som jeg virkelig har følt behov for å ta ved et par tre anledninger nå, for at barnet ikke skal ta skade??

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/244596-fluanxol-og-amming/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Per H Finne, Professor i barnesykdommer

Det er en god regel å være konservativ med medikamenter i ammeperioden, men ikke alltid er dette mulig og hvert enkelt preparat må da vurderes fra en slik synsvinkel.

Det er liten sjangse for påvirkning av barnet via morsmelken, men dersom mors dosering er høy, kan det være grunn til å gi noe annen ernæring enn brystmelk.

Det kan være aktuelt å amme færre ganger daglig og legge ammingen til lang tid etter at preparatet er tatt inn, men likevel angis det i litteratureen at langtidseffekter på atferd og psykisk utvikling ikke kan utelukkes fullstendig.

Det bør evt. brukes laveste dose av memdikamentet,forsktighet brukt sammen med andre medikamenter (eks akkohol).

Slik du angir bruken vurderer jeg risikoen for svært liten idag.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/244596-fluanxol-og-amming/#findComment-1907177
Del på andre sider

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...