Gå til innhold

Morsarv! (Langt)


Anbefalte innlegg

Gjest - arven vår!!

Håper noen kan svare meg.

Våre bioforeldre skilte lag for mange år siden.Mor giftet seg på nytt.Mor døde for 3 år diden.Vår stefar sitter i uskiftet bo noe jeg og min bror var enig i den gang.

Nå har vår stefar forlovet seg og skal gifte seg på nytt.Han vurderer og selge huset.Vet at det var noen penger på konto da mor døde, men som han har "gitt vekk" til formål.Kan han bare gi vekk penger som de to hadde sammen? Har ikke vi som etterkommere etter mor krav på noe av de pengene?Eller kan han gjøre med de som han vil?

Mor og stefar har et barn sammen.

Hvordan blir vår morsarv oppi alt dette? Han kan vel ikke bare ødsle bort vår morsarv? Det finnes vel regler for slikt?

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/245616-morsarv-langt/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Den som sitter i uskiftet bo råder over boet som eier, dvs han/hun kan kjøpe selge, bruke, øke, og også til en viss grad redusere boet.

Begrensningene for den som sitter i uskiftet bo går først og fremst på testasjonsretten, det å gi bort fast eiendom eller andre gaver som står i misforhold til boet

Men ved økonmisk vanstyre kan man påberope seg følgende regel i arveloven § 27 første ledd:

"§ 27. Er uskiftebuet minka vesentleg av di attlevande ektemake har vanstyrt sine økonomiske saker, misbrukt retten til å rå over uskiftebuet eller bore seg misleg åt på anna vis, kan arvingane krevja vederlag av buet slik det er etter at kreditorane har fått sitt. Rekk ikkje buet til, kan arvingane for resten av det parten deira har minka med, krevje vederlag av særformue som ektemaken kan ha, og som ikkje trengst til dekning av gjeld."

Men det er latså ikke noen regel som sier at f eks bankinnskudd etter førstavdøde ikke kan brukes av den som sitter i uskiftet bo. Men på den annen side så inngår alt han har skaffet seg etter dødsfallet også inn i uskifteboet, og skal deles mellom arvingene.

Når han gifter seg igjn opphører retten til uskiftet bo, og boet skal deles iht arvelovens regler.

http://www.lovdata.no/all/tl-19720303-005-004.html

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/245616-morsarv-langt/#findComment-1915139
Del på andre sider

Gjest arven vår!!

Bra du advarte oss om lengden på innlegget..

*svett*

Jeg TRODDE det ville bli langt,men jeg klarte å komprimere det til IKKE å¨bli så langt som jeg trodde.Men glemt å rette på overskriften.

Beklager at jeg "peste" deg, Du får bare tøye godt ut så du slipper å få gangsperr!!!

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/245616-morsarv-langt/#findComment-1915142
Del på andre sider

Gjest hoppeslott

Jeg TRODDE det ville bli langt,men jeg klarte å komprimere det til IKKE å¨bli så langt som jeg trodde.Men glemt å rette på overskriften.

Beklager at jeg "peste" deg, Du får bare tøye godt ut så du slipper å få gangsperr!!!

Og du får roe ned hormonene litt.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/245616-morsarv-langt/#findComment-1915147
Del på andre sider

Annonse

Gjest hoppeslott

Himmel, hva får deg til å tro at hovedinnlegger har "hormonbesvær" ??

H*n stiller et alvolig spørsmål som ikke trenger å fjases bort av "hormoninnlegg" som ditt.

Jeg syntes bare trådstarter hisset seg noe voldsomt opp her. Det er ihvertfall den effekten multiple utropstegn gir.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/245616-morsarv-langt/#findComment-1917203
Del på andre sider

Gjest Problemstillinger krever litt plass.

Særkullsbarn kan kreve at boet gjøres opp ved dødsfall.

Blir en sittende i uskifte etter samtykke kan en gjøre nesten som en vil. Men salg av bolig må ha ny godkjenning.

Dere har tatt en risiko på at boet er større eller mindre enn på dødstidspunktet. Han kan bruke opp penger på konto, låne på huset, øke sine bankkontoer, verdistigning på hus. Hva som kan lønne seg er vanskelig å vite.

Ettersom han vil gifte seg kan han ikke sitte lenger i uskifte bo. Det er dagens verdier som skal deles. Hovedregelen er at halvparten av boet er din mor del(også hans eiendeler så lenge det ikke er særeie). Dette fordeles mellom din stefar og deg/dine søsken. Dersom boet er lite har dere krav på et minste beløp selv om din stefar ikke får sitt beløp.

Lykke til videre.

Lenke til kommentar
https://forum.doktoronline.no/topic/245616-morsarv-langt/#findComment-1917449
Del på andre sider

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...