Gå til innhold

Tumor, MÅ det være ondartet kreft?


Anbefalte innlegg

Gjest bekymret venninne.
Skrevet

Eller kan det være godartet svulst? En god venn har godartet svulst på hypofysen, og har nå fått påsvist for høye verdier av prolaktin. Leste litt om det og det kan ses i sammenheng med tumor på hypofysen. Blir jo litt redd da. : ( Kan det ha sammenheng med prostatakreft også?

Gjest kshørk
Skrevet

Tumor betyr bare kul, svulst eller hevelse. Tumoren kan være både godartet (benign) og ondartet (malign).

Skrevet

Nei, en tumor må absolutt ikke være ondartet.

Tumor betyr kul, og kan være alt fra en kul i hodet etter at du har slått deg til en kreftsvulst.

Hypofysen kontrollerer de fleste hormonene i kroppen, det er nok derfor prolaktinverdiene er utenfor referanseområdet.

Prolaktinverdier har ikke noe med prostata å gjøre.

Blodprøven man bruker for å få indikasjon på hvordan det står til med prostata heter PSA. Den, sammen med manuell undersøkelse, ultralyd og biopsier vil kunne fastslå prostatakreft.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...