Gå til innhold

Hvorfor er pene mennesker nesten alltid økonomisk vellykket?


Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Har dere lagt merke til at pene mennesker ofte har god økonomi? Det er kanskje ikke politisk korrekt å si det, men det virker som om utseende virkelig har mye å si.

Folk som ser bra ut, får ofte bedre behandling. De får lettere jobb, blir tatt mer seriøst, og folk liker dem bedre. Det er som om verden bare åpner seg for dem. De får tillit med en gang – enten det er på jobbintervju, i møter eller når de starter noe eget.

Det handler ikke bare om flaks. Når man blir møtt med positive reaksjoner hele tiden, får man også mer selvtillit. Og selvtillit gjør at man tør mer – ta risiko, forhandle høyere lønn, selge seg inn. Det blir en slags snøballeffekt.

Så ja – pene folk har et fortrinn. Kanskje ikke alltid rettferdig, men sånn er det. Verden dømmer ofte etter førsteinntrykk, og utseende betyr mye mer enn folk liker å innrømme.

Hva tenker dere? Har dere lagt merke til det samme?

Anonymkode: 47cc9...fc7

Skrevet (endret)

Vil nok snu om på sammenhengene her. Tenker at det er typisk at folk som har god orden i økonomien og karriere også ofte har orden på andre områder i livet. For å ta utdannelse og ha en karierre er det fordel å være frisk og ha en noenlunde sunn livsstil. Det krever også intellekt (På noen områder i alle fall) og selvdisiplin. Får man dette til, så får man gjerne en god jobb, god økonomi og en omgangskrets som også vektlegger å lykkes på flere arenaer. Det å være frisk og velpleid (er uenig i at folk med god økonomi er direkte penere enn gjennomsnittet) er en del av pakka for dem som lykkes på flere områder her i livet. Ikke det at alle av dem lykkes overalt fordi de har en god jobb og god økonomi, men synes jo mange kler seg godt og virker ta vare på egen helse og utseende. Et godt utseende kan også være direkte konsekvens av en sunn og fornuftig livsstil. En pen klesstil har man råd til når man har god økonomi. Har man god økonomi finnes rom for å ta vare på seg selv både fysisk og mentalt - og slikt gjenspeiles jo også i utseendet. Så er enig med deg i at det ofte er korrelasjon her, men tror ikke så mange har god økonomi direkte i kraft av å være pene (med mindre vi snakker om influencere og lignende kanskje?). Man bør jo gjerne kunne noe også, så tenker god økonomi og et godt utseende ofte bunner i en frisk person som gjør de riktige prioriteringene og ellers også har intellekt og arbeidsvilje nok til å komme dit, rett og slett gode personlige egenskaper. 

Det finnes også folk med dårlig økonomi som er pene/kjekke osv. Men selv hvis de er "velkledde" og "velpleide", så har de noe "tacky" over seg - i mangel av rt bedre ord. De har ikke de samme klærne eller den samme livsstilen som dem med god økonomi.  Men alt er jo bare tendenser og fordommer som bare delvis stemmer. Det finnes vakre mennesker overalt, både kloke og mindre kloke, med og uten god økonomi, men er i alle fall lettere å holde seg frisk og velpleid i utseende når man har råd til nettopp det.  

Endret av krøll9
Skrevet

Det er vel noe forskning som viser at pene mennesker har noen fortrinn. Jeg tror ikke effekten er så stor. Alle rike folk er ikke pene.

Jeg tror det handler mest om det @krøll9 skriver. At de som har kapasitet til å jobbe mye også har kapasitet til å ta vare på seg selv.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...