Gå til innhold

Ser du meg? – Eksamensbesvarelser som rop fra en såret generasjon


Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

https://www.nrk.no/ytring/ser-du-meg_-1.17526723

En sensor forteller at nesten 9 av 10 eksamensbesvarelser i retorikk de siste årene handler om psykiske plager: angst, depresjon, kroppshat, utenforskap og frykt for fremtiden. I stedet for å skrive om politikk, klima eller teknologi, velger studentene å bruke oppgaven til å sette ord på sitt eget mørke. Tekstene beskriver panikkanfall, skam, ensomhet og klimadepresjon – ofte med en stilistisk styrke som gjør inntrykk.

Dette peker på en generasjon som ikke er late eller skjøre, men som lever i en konstant strøm av prestasjonspress, sosiale medier, klimakrise og uro i verden. De roper: «Ser du oss?» – og håper å bli tatt på alvor.

Hva er det som gjør at så mange unge i dag føler seg fanget i angst, håpløshet og selvforakt. Er det sosialer medier, samfunnet, oppvekstvilkårene, eller at fremtiden ser veldig mørk ut?
 

Anonymkode: 6b4f5...4f2

Videoannonse
Annonse
Drømmeautomat
Skrevet
AnonymBruker skrev (2 minutter siden):

Er det sosialer medier, samfunnet, oppvekstvilkårene, eller at fremtiden ser veldig mørk ut?

All of the above? 

Skrevet
AnonymBruker skrev (14 minutter siden):

Hva er det som gjør at så mange unge i dag føler seg fanget i angst, håpløshet og selvforakt. Er det sosialer medier, samfunnet, oppvekstvilkårene, eller at fremtiden ser veldig mørk ut?

Og at man ser innover - ikke utover. 

Skrevet

Jeg kjenner et lite snev av forakt må jeg innrømme. Det er vel ingen generasjon som har blitt så tett fulgt opp av foreldre og lærere. Når det er krig og klimakrise andre steder i verden, så fokuserer de på sin egen smerte, kviser eller hva det nå er. 

"Alle tenker bare på seg selv. Det er bare jeg som tenker på meg"

-Dynamitt-Harry

 

psykedeliker
Skrevet (endret)
AnonymBruker skrev (1 time siden):

Hva er det som gjør at så mange unge i dag føler seg fanget i angst, håpløshet og selvforakt.

Spørsmålet vi heller bør stille oss er hvorfor ikke flere av de "mange unge" lærer noe av mindretallet som ikke opplever disse problemene.

Endret av psykedeliker
Skrevet
Grendel skrev (21 minutter siden):

Det er vel ingen generasjon som har blitt så tett fulgt opp av foreldre og lærere.

Men kanskje dette er en del av grunnen til at de bare ser innover? De har ikke lært å ta ansvar, eller tenke på samfunnet rundt seg - alt har handlet om å optimere seg selv, og alt har blitt lagt til rette for det.

Jeg tenker litt på meg selv, jeg lærte ikke å vaske klær før jeg var ferdig å studere. Smak på den. Jeg tror det hadde vært sunt å kunne føle seg nyttig i stedet for hjelpeløs. 

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...