Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei hei.

Min samboer har en sønn på 3 år som hos mor hverken har fått kjøtt eller melkeprodukter. Vi syns ikke dette er riktig. Hun putter i gutten allverdens med helsekost produkter og dette har hun gjort fra gutten var nyfødt. Puttet masse rart i morsmelken. Vi lurer nå på om noen av dere kan svare på om dette er farlig. Skjelettet kan da ikke utvikle seg normalt uten melkeprodukter og det er mange andre næringsstoffer via kjøtt som han ikke får seg mener vi.B.la aminosyrer osv.

Guttungen er også mye syk, nesten hver gang vi har han så er det prob. med mage eller forkjølelse.

Hos oss får han melk og kjøtt og er ivrig etter å spise det.

Noe råd??

Skrevet

Det beste rådet må være å ta en alvorlig samtale med mor og evt. med en barnelege. Mange barn kan leve godt på vegetarisk mat, hvis de får i seg de næringgstoffene som er i bl.a. kjøtt via andre kanaler.

Siden gutten er så mye syk, kan det tyde på at han ikke får i seg alt han trenger.

P.S. Man kan få i seg mye kalsium fra grønnsaker - og den tas ofte lettere opp en om den kom fra melken. Så skjelettet til gutten kan være helt fint det!

Skrevet

Det er en myte at kjøtt er så næringsrikt.

Jern og proteiner får man fra grønne grønnsaker og kornprodukter. Proteiner fra bl.a. bønner og linser.

Kalsium finnes masser av i korn, grønnsaker.

Alt dette uten det som er skaldeig, nemlig animalsk fett. Som det er masse av i melk og kjøtt.

Hvis du/dere er bekymret anbefaler jeg "Den store vegetariske kokebok". Gode oppskrifter og mange råd om vitaminer og mineraler.

Gjest maharet
Skrevet

Hvis han har problemer med magen hver gang han er hos dere, kan det være fordi dere gir han kjøtt? En som ikke er vant til å spise kjøtt kan reagere på det.

Og barn trenger ikke kumelk. Ingen mennesker trenger det. Kumelk er for kalver. Små barn skal ha morsmelk. Kalsium kan større barn få fra mandler, soyamelk, grønnsaker, frukt, nøtter og frø.

Gjest ikke konflikt
Skrevet

Pass ihvertfall på at det ikke blir for mye styr for gutten at moren og faren har forskjellige oppfatninger om hva som er bra for ham. Dvs. han bør ikke trekkes inn i dette! Diskusjonen må foregå mellom de voksne uten at han er vitne til det. Dere bør holde dere for gode til å påvirke gutten med hva dere sier.

Det burde være greit at det er forkjellig kost hos far og mor, men vær forsiktig med mengdene dere lar ham spise med kjøtt, ellers VIL han få vondt i magen. Hvis han får mindre mengder, ofte nok, vil han etterhvert tåle mer. (ofte nok = minst en gang pr. uke.)

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Innholdet ditt inneholder uttrykk som vi ikke tillater. Vennligst endre innholdet ditt slik at det ikke lenger inneholder de markerte ordene nedenfor.
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...